Ivan Gašparovič pozná dôvody nevymenovať Čentéša z tlače

Gašparovič
Foto: SITA/Martin Mikláš

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič ešte nečítal zdôvodnenie stredajšieho rozhodnutia ústavného súdu, ktoré súviselo s doterajším nevymenovaním generálneho prokurátora.

„Budem sa riadiť podľa neho,“ povedal Ivan Gašparovič na Lešti, kam sa prišiel pozrieť na vojenské cvičenie.

Prezident dnes na otázku televíznej redaktorky, či má na prípadne nevymenovanie Čentéša za generálneho prokurátora nejaký dôvod, odpovedal:

„Vy ste novinárka a neviete ani jeden dôvod? Vyše roka všade píšu všetky dôvody.“ Tým uzavrel svoje vyjadrenia na túto tému a odišiel.

Čentéš odišiel do cudziny

Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Prezidentská kancelária po verdikte ústavného súdu o poslaneckom podaní, ktoré súviselo s nevymenovaním generálneho prokurátora, doteraz nekontaktovala zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Ten je aktuálne na študijnom pobyte v Poľsku. „Volal som aj so svojím právnikom, ktorý ma zastupuje v konaní pred ústavným súdom. Ani mňa, ani jeho, zatiaľ prezidentská kancelária nekontaktovala,“ uviedol Čentéš pre agentúru SITA.

Podľa stredajšieho verdiktu pléna ÚS SR je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade Slovenskej republiky, že tohto kandidáta nevymenuje.

Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu SR, ktoré sa zaoberalo na žiadosť skupiny poslancov NR SR zastúpených Radoslavom Procházkom výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta.

Čentéš bráni svoje práva

Generálna prokuratúra
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu. Podľa rozhodnutia „prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné“.

S podaním o výklad ustanovení ústavy, týkajúcich sa právomoci prezidenta, sa na Ústavný súd 29. februára obrátila skupina 60 poslancov NR SR. Reagovali tým na niekoľkomesačné nekonanie prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorému NR SR navrhla vymenovať za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

V podaní nežiadali, aby ÚS rozhodol, že prezident mal vymenovať Čentéša. Na ústavný súd sa podaním obrátil aj Jozef Čentéš s tým, že prezident svojím nekonaním porušil jeho práva zaručené Ústavou SR a medzinárodnými dohodami. Konkrétne ide o právo voliť a byť volený, právo na rovnaký prístup k voleným a verejným funkciám. Národná rada uznesením dňa 17. júna 2011 navrhla prezidentovi SR vymenovať za generálneho prokurátora SR kandidáta Jozefa Čentéša, ktorý získal 79 hlasov. Prezident ho dodnes nevymenoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef Čentéš