Ivan Jakeš odstúpil z Rely Dakar, má potrhané väzy v kolene

Jakeš sa stal na Dakare rekordérom SR, Svitko skončil druhý
Foto: SITA/AP

UYUNI 8. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský motocyklista Ivan Jakeš napokon nedokončí 38. ročník Rely Dakar.

Štyridsaťdvaročný rodák z Myjavy vo štvrtkovej 5. etape utrpel ťažký pád, pri ktorom si potrhal väzy v pravom kolene. Navyše si pomliaždil prsty na ľavej nohe a na tele má viacero odrenín. Napriek tomu chcel nastúpiť do piatkovej 6. etapy okolo soľnej pláne v bolívijskom Uyuni s meraným úsekom 542 kilometrov, ale zhruba po 20 km sa otočil a zamieril naspäť do bivaku.

Jakeš obsadil vo štvrtok 6. miesto, čo bolo jeho doterajšie najlepšie umiestnenie na tohtoročnom Dakare, a celkovo figuroval na 11. priečke.

„Zhruba do dvojstého kilometru sa mi išlo fantasticky, potom mi vytiekli predné teleskopy, dostalo sa mi to do bŕzd a zistil som to až vtedy, keď som ich potreboval. Asi v stokilometrovej rýchlosti ma prehodilo cez riadidlá. Koleno je na tom podľa mňa zle, mám aj niečo s prstami na ľavej nohe. Mám z toho zlý pocit. Škoda, mrzí ma to, dnes sa mi išlo naozaj veľmi dobre,“ uviedol Jakeš po štvrtkovej etape pre RTVS.

„Priatelia, musím vám, žiaľ, oficiálne oznámiť, že moja účasť na Rely Dakar 2016 sa dnešným dňom končí. Krátko po odštartovaní 6. etapy, asi na 12. kilometri, som sa musel vzdať ďalších nádejí na získanie očakávaného umiestnenia medzi najlepšími. Moje najhoršie obavy sa naplnili, poškodené koleno mi neumožňovalo ovládať zadnú brzdu a tak udržať v rýchlom drifte kontrolu nad strojom. Keď mi asi piatykrát spadla noha sama zo stúpačky, pochopil som, že je dobojované. Po rokoch účastí na Dakare som sa naučil rešpektovať prírodné prekážky aj vlastné zlyhania. Žiaľ, takéto technické poruchy sa v púšti naozaj nedajú predpokladať. Cítil som sa výborne, preteky začínali pre mňa konečne naberať ten správny smer a veril som si. Tí, ktorí poznajú moju dakarskú históriu, vedia, že teraz sa to pre mňa len začínalo. Chcem sa poďakovať môjmu tímu, rodine, priateľom, sponzorom a fanúšikom za podporu a urobím všetko pre to, aby som ich nesklamal a na ďalší ročník sa pripravil ešte lepšie. Všetkým ešte raz ďakujem,“ uviedol Jakeš na svojej oficiálnej fanúšikovskej stránke na facebooku.

Pre Jakeša bolo tohtoročné vystúpenie deviatym na Rely Dakar, po prvý raz sa predstavil v roku 2007 ešte v Európe a Afrike. Od roku 2009 sa z bezpečnostných dôvodov jazdí v Južnej Amerike. Jazdec na motocykli KTM nedokončí svoj piaty Dakar, musel odstúpiť aj v rokoch 2007, 2010, 2011 a 2012. V roku 2013 skončil celkovo na 4. mieste a zaznamenal najlepší výsledok v podaní Slováka. Vlani dosiahol dve etapové víťazstvá v záverečných troch dňoch.

Jediným slovenským želiezkom v ohni na Rely Dakar 2016 v kategórii motocyklov zostal Štefan Svitko, ktorému sa zatiaľ darí. Rodený Žaškovčan je v priebežnom hodnotení na vynikajúcom štvrtom mieste, jeho doterajším maximom sú piate pozície z rokov 2012 a 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan JakešŠtefan Svitko