Ivan Jakeš prišiel do cieľa Rely Dakar tesne pred Svitkom

Svitka na Dakare zradil motor
Najväčšieho favorita zo slovenských pretekárov na Rely Dakar v kategórii motocyklov dnes zradili problémy so zapaľovaním a je zrejmé, že prišiel o šancu na umiestnenie na popredných priečkach v celkovom poradí. Počas ôsmej etapy sa pohyboval v prvej desiatke, no po 300 kilometroch začali technické problémy. Ak sa mu chybu v motore nepodarí opraviť, v súťaži nebude môcť pokračovať. Ivan Jakeš skončil na 16. priečke a v priebežnom poradí je 10. Foto: AP Photo/Natacha Pisarenko

AREQUIPA 8. januára (WEBNOVINY) – Víťazom utorkovej 4. etapy prestížnych pretekov Rely Dakar 2013 z peruánskej Nazcy do strediska Arequipa (meraný úsek 429 km) sa v kategórii motocyklov stal Joan Barreda Bort na stroji Husqvarna.

Dvadsaťdeväťročný Španiel zaznamenal už svoje druhé prvenstvo na tohtoročnom podujatí.

Na čelo klasifikácie sa po štyroch etapách vďaka utorkovému druhému najkratšiemu pobytu na trati dostal Francúz Olivier Pain (Yamaha). Jeho krajan a najväčší favorit podujatia Cyril Després, súťažiaci na motocykli KTM, skončil v utorok pätnásty a celkovo je tretí.

Z dvojice Slovákov sa viac darilo Ivanovi Jakešovi (NADD RESS Adventure team/KTM). Tridsaťdeväťročný pretekár z Brezovej pod Bradlom pri svojej šiestej účasti na prestížnom podujatí v etape prvýkrát predčil krajana Štefana Svitka ml. a obsadil 20. priečku s odstupom 21:39 min na víťaza Barredu Borta.

Tridsaťročný Žaškovčan Svitko (SLOVNAFT-Oraving team/KTM) bol o 21 sekúnd pomalší ako Jakeš a skončil na 21. mieste. V celkovom hodnotení si obaja slovenskí jazdci pohoršili: Svitko je trinásty, Jakeš dvadsiaty druhý.

Argentínčan Marcos Patronelli na Yamahe suverénne kraľuje kategórii štvorkoliek. V utorok vyhral tretiu zo štyroch etáp na Rely Dakar 2013 a v celkovom poradí má pred Holanďanom Sebastianom Husseinim na Honde viac ako 14-minútový náskok. Tretie miesto v klasifikácii patrí Poliakovi Rafalovi Sonikovi (Yamaha), ktorý má od lídra z Argentíny hodinový odstup.

Rely Dakar 2012 – 4. etapa (Nazca – Arequipa /Peru/, meraný úsek 429 km) – utorok – neoficiálne výsledky:

Motocykle: 1. Joan Barreda Bort (Šp.) Husqvarna 3:41:09 h, 2. Olivier Pain (Fr.) Yamaha +8:23 min, 3. David Casteu (Fr.) Yamaha +10:42, …20. Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) KTM +21:39, 21. Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team) KTM /obaja SR/ +22:00

Štvorkolky: 1. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha 4:25:46, 2. Sebastian Husseini (Hol.) Honda +9:48 min, 3. Lukasz Laskawiec (Poľ.) Yamaha +15:45

Poradie po 4. etape – neoficiálne výsledky:

Motocykle: 1. Olivier Pain (Fr.) Yamaha 10:10:38 h, 2. David Casteu (Fr.) Yamaha +2:24 min, 3. Cyril Despres (Fr.) KTM +3:09, …13. Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team) KTM +17:14, 22. Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) KTM /obaja SR/ +27:08

Štvorkolky: 1. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha 11:21:26 h, 2. Sebastian Husseini (Hol.) Honda +14:06 min, 3. Rafal Sonik (Poľ.) Yamaha +1:00:17 h