Ivan Korčok končí na poste štátneho tajomníka ministerstva zahraničia, odchádza do Washingtonu

Ivan Korčok
Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Ivan Korčok bude štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí do konca augusta. Od jesene bude slovenským veľvyslancom vo Washingtone. Odvolanie Korčoka v stredu schválila vláda.

Nahradiť by ho mal František Ružička, bývalý stály predstaviteľ Slovenska pri OSN a súčasný šéf newyorskej kancelárie Miroslava Lajčáka, o tomto návrhu však vláda ešte nerozhodla. Ako v stredu po rokovaní vlády vysvetlil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, strana Smer-SD, ktorej post štátneho tajomníka pripadá, zistila, že túto nomináciu ešte neprerokovala vo svojich orgánoch.

Venoval sa aj európskym otázkam

Korčok je štátnym tajomníkom tri roky, od augusta 2015. Venoval sa európskym otázkam, na starosti mal predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ počas druhého polroka 2016. Vo funkcii štátneho tajomníka MZV pôsobil aj v rokoch 2002 – 2005.

V rokoch 2009 až 2015 zastával post stáleho predstaviteľa Slovenska pri EÚ, na ktorý prešiel z veľvyslaneckého postu v Berlíne (2005 – 2009). V minulosti zastával funkciu vedúceho delegácie pre prístupové rokovania do NATO. V začiatkoch svojej diplomatickej kariéry pôsobil aj v Berne či Bonne.

Ocenenie jeho kvalít v rozhovoroch

Korčok je považovaný za jasne prozápadne orientovaného diplomata, jeho kvality v neformálnych rozhovoroch oceňovali aj zamestnanci amerického veľvyslanectva v SR.

Ružička pôsobil ako stály predstaviteľ Slovenska pri OSN (2012 – 2017), rok bol riaditeľom kancelárie predsedu Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka. V minulosti pôsobil na veľvyslanectvách vo Washingtone (1992 – 1996), Prahe (1999 – 2003) a bol aj veľvyslancom vo Varšave (2005 – 2010).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František RužičkaIvan KorčokMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROSN Organizácia Spojených národovSMER-SD