Ivan Štefanec kritizoval premiéra, mal zdaňovať bohatých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štefanec
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení navrhuje návrat k deviatim percentám, ktoré by sporitelia odvádzali do druhého dôchodkového piliera.

Vládna zmena počíta s tým, že odvod na súkromné účty sa zníži z deväť na štyri percentá, čím štát ročne ušetrí 500 miliónov eur, ktoré neprídu na účty občanov, ale zostanú v Sociálnej poisťovni v prvom pilieri.

„Pretože to znamená 500 miliónov eur úspor pre ľudí. Robert Fico tri dni pred voľbami tvrdil, že žiadne zmeny v dôchodkoch nebudú a konsolidáciu zaplatia len bohatí. Jeden a pol milióna ľudí nie sú bohatí. Doplatia na to občania. My ideme brániť do poslednej chvíle záujmy občanov,“ vysvetlil poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Ak vláda presadí zmeny v dôchodkoch a odvodoch, SDKÚ-DS sa s podnetom obráti na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, vzhľadom na silné pochybnosti v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií a dôchodkového systému.

Vláda ruší riešenie problému

Dochodcovia
Foto: SITA/AP

„Vláda ruší riešenie problému, neponúka iné riešenie, ale odsúva tento problém do budúcnosti, takže zhoršuje udržateľnosť dôchodkového systému aj verejných financií,“ poznamenal Štefanec. Rada sa po podnete bude musieť vyjadriť, či návrh zhoršuje alebo nezhoršuje vývoj verejných financií.

Ak Smer-SD schváli novelu zákona o sociálnom poistení, SDKÚ-DS bude do parlamentu opakovane predkladať návrh zákona, ktorý by vrátil dôchodky do pôvodného stavu.

Zároveň v prípade odobrenia zmien zvažuje strana Pavla Freša podanie na Ústavný súd SR, a to pre procesné pochybenia pri predkladaní novely do parlamentu, neoprávnenosť prerokovať návrh v skrátenom legislatívnom konaní a tiež preto, že novela sa neobjavila na portáli právnych predpisov a pripomienkovanie namiesto siedmich dní trvalo iba tri.

Ak sa SDKÚ-DS obráti na ústavný súd, pravdepodobne navrhne aj pozastavenie účinnosti novely.

Vládnej právnej normy vyčíta Štefanec aj zvyšovanie odvodového zaťaženia pre študentov.

Druhý pilier je nezaujímavý, vyhlásil Fico

Druhý dôchodkový pilier je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nezaujímavý a nevýhodný pre ľudí s príjmom do 1 000 eur.

Uviedol to počas parlamentnej Hodiny otázok, keď odpovedal na otázku svojho straníckeho kolegu Pavla Gogu, komu sa sporenie v kapitalizačnom pilieri neoplatí.

Príjem do 1 000 eur má pritom podľa predsedu vlády 81 % ľudí na Slovensku. „Tak pre koho bol druhý pilier stavaný,“ spýtal sa Fico. Druhý pilier podľa neho vznikol pre 12 až 13 % občanov. „Čísla, ktoré sme poskytli, sú nezvratné a nedajú sa vyvrátiť,“ dodal predseda vlády.

Zvýšenie poplatkov v negarantovaných fondoch

Poplatky za správu v negarantovanom dôchodkovom fonde by mali od začiatku septembra tohto roka vzrásť zo súčasných 0,3 % na 0,45 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde.

Takýto pozmeňovaci návrh k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení schválil ústavnoprávny výbor, ako aj gestorský výbor pre sociálne veci.

„Dôvodom navrhnutej zmeny je zatraktívnenie sporenia v negarantovaných dôchodkových fondoch pre sporiteľov,“ zdôvodnil návrh ústavnoprávny výbor. Podľa vládneho návrhu by sa pritom tieto poplatky mali zvýšiť na 0,6 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde.

Podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu by sa mal druhý penzijný pilier otvoriť na päť mesiacov, od začiatku septembra tohto roka do konca januára budúceho roka. Vláda pritom počítala s tým, že bude druhý pilier otvorený pre vstup aj výstup od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

„Vzhľadom na krátke obdobie otvorenia možného vstupu a výstupu z druhého piliera z dôvodu zásadných zmien v druhom pilieri sa navrhuje predĺženie tohto obdobia do konca januára 2013,“ uvádza sa v spoločnej správe k legislatívnemu návrhu.

Smer váha

Noví poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: SITA/Diana Černáková

Predseda výboru pre sociálne veci Ján Podmanický (Smer-SD) počas rozpravy k zmenám v dôchodkoch navrhol zachovať poplatok v negarantovanom dôchodkovom fonde na súčasnej úrovni 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde.

Podľa vládneho návrhu by sa pritom tento poplatok mal zvýšiť dvojnásobne, na 0,6 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde. Pozmeňujúci návrh z ústavnoprávneho výboru pritom hovorí o tom, že by tento poplatok od začiatku septembra tohto roka vzrástol na 0,45 % ročne z čistej hodnoty penzijných úspor.

Podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu by sa mal druhý penzijný pilier otvoriť na päť mesiacov, od začiatku septembra tohto roka do konca januára budúceho roka. Vláda pritom počítala s tým, že bude druhý pilier otvorený pre vstup aj výstup od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

„Vzhľadom na krátke obdobie otvorenia možného vstupu a výstupu z druhého piliera z dôvodu zásadných zmien v druhom pilieri sa navrhuje predĺženie tohto obdobia do konca januára 2013,“ uvádza sa v spoločnej správe k legislatívnemu návrhu.

Študentské dohody do 26 rokov

študenti
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Veková hranica, do ktorej bude môcť študent denného štúdia uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov, sa má predĺžiť z pôvodne navrhovaných 25 rokov na 26 rokov. Ďalším pozmeňujúcim návrhom sa má umožniť súbeh dobrovoľného dôchodkového poistenia s dobrovoľným nemocenským poistením bez povinnosti súbehu s dobrovoľným poistením v nezamestnanosti.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku tak zostane len v garantovanom fonde. Zvýši sa poplatok za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.

Vyššie poplatky sa majú zmierniť tým, že sa zníži poplatok pre penzijnú spoločnosť za vedenie dôchodkového účtu zo súčasného 1 % na 0,75 % zo sumy mesačného príspevku. Menej by si mala z prostriedkov určených na dôchodkové sporenie účtovať aj Sociálna poisťovňa. Tá si v súčasnosti ponecháva 0,5 % z výšky príspevku na vlastnú správu. Podľa návrhu rezortu práce by mala poisťovňa tvoriť svoj správny fond len z 0,25 % z výšky príspevku na penzijné sporenie.

Skrátené konanie

Parlament
Foto: SITA Foto: SITA

Poslanci začali vo štvrtok piaty deň 6. schôdze parlamentu rokovaním v druhom čítaní o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza zmeny v dôchodkovom systéme a nastavení odvodov. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 13 poslancov.

O zmenách v dôchodkovom systéme rokuje parlament v skrátenom konaní, o ktoré požiadala parlament minulý týždeň v pondelok vláda Roberta Fica.

Kabinet chce totiž pre horší vývoj verejných financií znížiť príspevky do druhého piliera o mesiac skôr, už od začiatku septembra, a nie od začiatku októbra, ako bol pôvodný zámer. Vláda o mesiac skorším oslabením druhého piliera získa 40 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJán PodmanickýRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky