Ivan Tásler rád spomína na začiatky IMT Smile

IMT SMILE
Začiatky kapely IMT SMILE. Foto: archív IMT SMILE

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský hudobník Ivan Tásler s radosťou spomína na začiatky skupiny IMT Smile a príbeh, ktorý stojí za jej vznikom. Príjemné spomienky mu vraj vyvolávajú predovšetkým 90. roky, keď sa postupne začala formovať pôvodná zostava formácie.

„Bolo to niekedy v roku 1992, keď sa traja ľudia – Miro Tásler, Maťo Migaš, Mirov spolužiak zo základnej školy, a ja – stretávali u nás doma a začali si len tak detsky hrať. Ja som mal vtedy iba 13 rokov, Maťo ešte ani nehral na reálnych bicích, iba búchal po nejakých matracoch. To bol taký ten úplný začiatok,“ opísal spevák v rozhovore pre agentúru SITA.

Zlom v kariére kapely po príchode Katky Knechtovej

Zásadnou chvíľou však pre neho bolo až stretnutie jeho brata Miroslava Táslera s bývalým členom IMT Smile Petrom Bičom. „Podstatným momentom bol príchod môjho brata na konzervatórium do Košíc, kde si sadol do lavice k Peťovi Bičovi a založili spolu kapelu. Moment, keď som prišiel na ich skúšku, bol pre mňa neuveriteľný. Videl som, ako hrá kapela, dokonca tam s nimi vtedy hral na base aj Ňusi Bárta (herec Alexander Bárta, pozn. red.). Bol som malý chlapec, ale oni už mali 15 – 16 rokov. Peťo mal vtedy dlhé vlasy, proste strašný macher. Bola to pre mňa veľká inšpirácia a vtedy som si povedal, že aj ja chcem svoju kapelu,“ uviedol 37-ročný muzikant.

IMT SMILE
Foto: archív IMT SMILE

Zlom v kariére IMT Smile podľa rodáka z Prešova nastal, keď do skupiny prišla speváčka Katka Knechtová a postupne začal vznikať ich debutový album Klik-Klak (1996). „Keď do kapely vystúpila Katka Knechtová, bol to zvláštny impulz, ktorý všetko zmenil. Zrazu sme dostali ponuku na vydanie CD a už to bolo. Netrvalo dlho, Katka bola v kapele možno štyri či päť mesiacov a my sme sa zrazu ocitli v štúdiu v Bratislave a nahrávali sme,“ priblížil interpret, podľa ktorého mali okolnosti v roku 1996 veľmi rýchly spád. „Nahrali sme pieseň Nepoznám, začali ju hrať v rádiách, moderátor Julo Viršík si ju obľúbil a začal ju šialeným spôsobom masírovať. Bolo to neuveriteľné, zrazu z tej detskej skupiny, ktorá hrá v detskej izbe, sa stala kapela, ktorá chodí na pódiá,“ zaspomínal.

Koncerty v Bratislave a Košiciach

Ako tiež priznal, narastajúca popularita si vyžiadala svoju daň aj v prípade IMT Smile. „Pre kapelu to bola veľká zmena a ten prvý úspech sme asi trošku nezvládli. Veď po prvej doske odišli Katka Knechtová a Maťo Migaš, takže určite to s nami niečo urobilo. Nebolo to jednoduché obdobie, keďže sme zrazu začali čeliť úplne novým situáciám,“ skonštatoval hudobník, ktorý s odstupom času vníma rozpad pôvodnej zostavy aj pozitívne.

„Treba ale povedať, že z toho vzniklo veľa muziky. Vznikla skupina Peha, ktorá potom natočila krásne piesne. Peťo Bič si zas neskôr založil svoj vlastný projekt, ktorý urobil naozaj neuveriteľné hity. Alebo, keď sa teraz pozrieme na kariéru Mariána Čekovského, ktorý s kapelou naspieval Myslím, že môže byť. Boh vie, aké by to bolo, ak by tú pesničku nikdy nenaspieval. Všetky tieto príbehy v IMT Smile boli veľmi zaujímavé a ovplyvnili mnohých ľudí, vrátane mňa samotného,“ uzavrel Tásler, ktorý má, podľa vlastných slov, s členmi pôvodnej zostavy veľmi dobré vzťahy.

Potvrdzuje to aj projekt hiSTORY, v rámci ktorého skupina uviedla minulý týždeň na trh rovnomenný výberový album, a v decembri absolvuje špeciálne koncerty spolu s takmer všetkými bývalými členmi formácie. IMT Smile sa pri príležitosti osláv 20. narodenín predstavia 13. a 14. decembra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave a 16. decembra v košickej Steel Aréne.

Formácia vystúpi v spomínanom zložení Ivan Tásler, Miro Tásler, Katka Knechtová, Peter Bič a Martin Migaš, v ktorej nahrala prvý album Klik-Klak. Okrem nich sa na pódiách objaví mnoho ďalších hostí spätých s kapelou, konkrétne spomínaný Marián Čekovský a tiež Martin Valihora, Tomi Okres, Viktor Špak, Mário Gapa Garbera, Dano Šoltis, Slovenské Divadlo Tanca či moderátor Michal Hudák. Réžiu pripravovaných koncertov si zobral na starosť Ján Ďurovčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan TáslerJán ĎurovčíkKatka KnechtováMarián ČekovskýMartin ValihoraPeter Bič