Iveta Radičová nebude kandidovať za prezidentku

Radičová
Bývalá premiérka Iveta Radičová nebude kandidovať za prezidentku. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Bývalá premiérka Iveta Radičová nebude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2014.

Povedala to v Rádiu Expres v politicko-publicistickej relácii Naživo. „Nie, ďakujem za dôveru, ale naozaj nie. Tie skúsenosti, ktoré z politiky mám, sú skúsenosťami, ktoré vo mne zanechali negatívnu stopu,“ uviedla Radičová.

Politika plná nenávisti

Slovenskú politickú kultúru vníma skôr ako nekultúru s množstvom arogancie, nenávisti a útočnosti. „S väčším odstupom si uvedomujem vysokú mieru neslobody v politike práve z dôvodu rôznych kompromisov, nutných kompromisov, ale aj mieru neslobody z dôvodu reakcií na podnety, ktoré nemôžem dať do kategórie podnetov slušných, kultúrnych, alebo ktoré by mali stáť za zmienku, no napriek tomu vás ovplyvňujú a sú tu,“ poznamenala v Exprese Radičová.

Podľa expremiérky v slovenskej politike neexistuje situácia, ktorá by nebola ovplyvnená straníckosťou. „Naopak, demokraciu máme poznačenú partokraciou, teda vládou politických strán a aj prezidentský post, nech už má kompetencie zadefinované akokoľvek, je ovplyvnený rozložením v rámci politických strán,“ myslí si Radičová.

Príkladom sú podľa nej aj posledné prezidentské voľby, v ktorých súčasnú hlavu štátu Ivana Gašparoviča verejne podporoval Smer-SD.

Tretí deň na Pohode
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Návrat do politiky by bol obeťou

Svoj návrat do politiky by vysokoškolská profesorka vnímala ako obeť. „Pre mňa je politika veľkou obeťou, pretože ak ju robíte na plné obrátky a chcete ju robiť zmysluplne, tak všetko ostatné musíte zo života škrtnúť,“ uviedla v Exprese Radičová.

Takúto obeť by priniesla, len ak by bola sprevádzaná elementárnou slušnosťou a úctou voči funkciám alebo pozíciám.

Verejnosť však podľa nej vníma politika ako tovar, voči ktorému si možno dovoliť čokoľvek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Radičová