Iveta Radičová zostáva v premiérskom kresle

Iveta radicova
Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová počas utorkového rokovania 23. schôdze NR SR. Bratislava, 13. september 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

Mimoriadna schôdza

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) čelí ako prvý člen jej kabinetu odvolávaniu v parlamente.

Podpredseda Národnej rady Pavol Hrušovský (KDH) otvoril mimoriadnu 23. schôdzu, na ktorej sa opozícia pokúsi vyjadriť Radičovej nedôveru pre „očividnú neschopnosť pri riadení vlády a pri prijímaní dôležitých ekonomických, sociálnych a finančných rozhodnutí.“

Na vyjadrenie nedôvery premiérke a následný pád vlády je potrebných 76 hlasov, opozícia ich má k dispozícii 71. Koalícia presadila, že rokovať sa bude bez prerušenia až do skončenia schôdze, teda až do nočných hodín.

Najväčšou korupciou za Fica boli Wänkeho jablká, tvrdí Lipšic

Najväčšou zverejnenou korupčnou kauzou za predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD) boli Wänkeho jablká (Vladimír Wänke bol druhým najvyšším mužom slovenského futbalu, ktorého odsúdili za bývalej vlády pre korupciu – pozn. redakcie). „Proste najväčší prípad korupcie za vašej vlády bolo, že niekto potreboval mať doma veľa jablkových kompótov,“ adresoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) opozičným kolegom. Reagoval tak na jeden z dôvodov odvolávania premiérky – korupčnú kauzu Osrblie.

Opozičný Smer-SD podozrieva premiérku Ivetu Radičovú aj ministra vnútra Daniela Lipšica z trestného činu marenia vyšetrovania kauzy Osrblie. Martin Glváč zo Smeru-SD Lipšicovi vyčíta, že vedel o chystanom zatýkaní a že o tom Radičovú informoval. „Minister vnútra nie je orgán činný v trestnom konaní, nemal o tom vedieť,“ povedal v stredu po polnoci počas odvolávanie premiérky s tým, že sa obráti na prokuratúru.

Informovanie Radičovej Lipšic v minulosti priznal. Pre médiá povedal, že pred zatýkaním ju informoval o tom, že kauza sa môže dotknúť aj jej poradcu na čo mu premiérka povedala „obviňujte, obviňujte, zatýkajte“.
Dzurinda
Foto: SITA/Diana Černáková

Fico je veľmajstrom v populizme, vyhlásil Dzurinda

Za prejav krutého cynizmu označil predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vystúpenie Roberta Fica. Ako skonštatoval, Fico hovoril v intenciách klasickej šablóny – zlá a krutá pravica a na druhej strane dobrotivá ľavica. „Pravica, ktorá núti ľudí pracovať a šetriť, ľavica, ktorá dá ľuďom aj to, čo nemá,“ poznamenal.

„Ja to vidím tak, že nie ľavica a pravica, ale čosi iné gniavi stred – populizmus, prístup k politike a životu, ktorého je Robert Fico skutočným veľmajstrom,“ vyhlásil. Podľa Dzurindu pozná predseda Smeru-SD jediný imperatív, ktorým je byť znovu zvolený za premiéra akoukoľvek metódou a za akúkoľvek cenu. Súčasný problém vidí v tom, „že populizmus naplno ukázal to, čoho je schopný.“ Fico je podľa neho „neobyčajne schopný človek najmä v tom, že dokáže pravdu vydávať za lož a opačne.“ Pripustil, že aj jeho reči o dvojnásobných platoch na Slovensku boli populizmom, no ako tvrdí, vtedy v politike začínal.

Vystúpenie Fica, ktorý označil Radičovú za neschopnú, odmietol, lebo podľa neho bolo nepravdivé. „Počúvali sme starý prístup šírenia nenávisti, delenia spoločnosti na tých, ktorí majú viac a na tých, ktorí nemajú, ale neponúkol žiadne riešenie,“ zhodnotil. Smer-SD a Fico podľa neho nie sú pre Slovensko alternatívou, lebo nič neponúka, len delenie spoločnosti, šírenie nenávisti a sľuby založené na požičiavaní si.

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zostáva vo funkcii, opozičným poslancom sa nepodarilo vyjadriť jej nedôveru.

Za odvolanie dnes hlasovalo 69 poslancov, 78 poslancov bolo proti, nezdržal sa nikto. Na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády je potrebných najmenej 76 hlasov. Samotnému hlasovaniu predchádzala takmer 13-hodinová diskusia, počas ktorej sa koalícia s opozíciou obviňovali z minulých aj živých káuz.

Fico: Nezmohla sa na diskusiu

Premiérka Iveta Radičová je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica neschopná a nie je pripravená viesť dialóg s poslancami.

Ako uviedol Fico dnes pred novinármi po skončení mimoriadnej schôdze parlamentu, najvýznamnejší záver rokovania je, že premiérka nič nevysvetlila, na nič neodpovedala, len samé slová a frázy a opäť potvrdila svoju neschopnosť. „Nezmohla sa na žiadnu diskusiu,“ dodal.

Koalícia hlasovaním posvätila podľa predsedu Smeru-SD stranícky klientelizmus, ktorý je dnes v takom rozsahu ako nikdy nebol, najmä ak si zoberieme prípad budovy v Košiciach alebo korupciu v bezprostrednej blízkosti premiérky. Fico tiež upozornil, že Smer-SD nechcel nočné rokovanie. „Schválila ho vládna koalícia,“ uviedol.

Ostré slová

Premiérku Ivetu Radičovú treba dostať z funkcie, pretože klame, nedrží predvolebné sľuby, je neschopná riadiť vládu a prijímať dôležité rozhodnutia, rezignovala na slová o boji proti korupcii a prenáša ťažisko krízy na ľudí. Týmito argumentmi predseda Smeru-SD Robert Fico odôvodnil návrh na odvolanie z premiérskeho kresla, o ktorom v týchto chvíľach rokuje parlament. Kľúčovým dôvodom na odvolanie je podľa lídra opozície neschopnosť premiérky dodržať svoje slová o boji proti korupcii a klientelizmu.

Radičovej pripomenul kauzu hayekovci, prenájom budovy daniarov firmou funkcionára SDKÚ-DS aj kauzu dotácie pre biatlonový areál v Osrblí, kde sa uvádza, že Radičovej poradca mal pri udelení dotácie kľúčovú rolu.

Kauza daniarov podľa Fica vhodne ilustruje posun Radičovej od hesiel spred volieb a krátko po nich a následnú realitu. Citoval Radičovej vyhlásenia počas zostavovania vlády, keď povedala, že zavedie nulovú toleranciu voči korupcii.

Ďalej tlmočil jej vyjadrenie bezprostredne po zverejnení prenájmu budovy, keď ho označila za klientelistický. Príbeh podľa Fica zavŕšila vyhlásením, že téma je pre ňu uzavretá a napokon sa spýtala, z čoho má funkcionár SDKÚ-DS žiť. „Nuž teda, pani predsedníčka vlády, neviem z čoho, ale z predraženého a zmanipulovaného prenájmu vlastnej súkromnej budovy štátu určite nie,“ adresoval Radičovej spoza rečníckeho pultu Fico.

Radičová podľa Fica pred voľbami svoje sociálne cítenie len predstierala. „Ide v skutočnosti o echtovného pravicového politika vybaveného jedinou teóriu – všetko musia zaplatiť ľudia, aj keď za to nemôžu,“ povedal o premiérke Fico. Práve tieto charakterové chyby podľa lídra opozície viedli Radičovú k tomu, že porušila predvolebné sľuby. Vyčítal jej, že v rozpore s vyhláseniami pred voľbami jej vláda presadila zvýšenie daní a chystá privatizáciu teplární.

„Dala prednosť zvýšeniu DPH a cien pohonných hmôt pred zavedením bankovej dane,“ kritizoval Radičovú s dodatkom, že vlastnú neschopnosť zastiera odvolávaním sa na zdedený stav verejných financií. Varoval ju však, že vláda sa nemôže spoliehať na nekonečnú trpezlivosť ľudí.

Sejete nervozitu, napätie a nestabilitu a ak zožnete búrku, bude to búrka oprávnenápredseda Smeru-SD Robert Fico

Smer: „Je iba nemým pozorovateľom“

Do kontrastu predseda Smeru-SD postavil vlastné pôsobenie v premiérskom kresle. Podčiarkol, že jeho vláda nerobila jednostranné rozhodnutia tak ako terajšia koalícia a držala sa doktríny, aby ľudia na Slovensku nedoplácali na krízu, ktorú nespôsobili. Hospodárstvo podľa neho fungovalo dobre, pretože ho stimulovali veľké verejné investície. Fico tiež zdôraznil, že pri podozrení z korupcie okamžite zasiahol, vymenil celé vedenie Lesov SR, jedenástich ministrov a napokon dokonca odňal SNS celý rezort životného prostredia.

Nevyhovujúca ideologická výbava nie je podľa Fica jediným nedostatkom premiérky, prekáža mu aj jej slabé postavenie v koalícii. „Je iba nemým pozorovateľom nešťastných vládnych kompromisov,“ nazdáva sa.

Expremiér tvrdí, že za daných okolností nie je možné Radičovú na čele exekutívy tolerovať. „Opozícii nezostáva nič iné len trvať na tomto návrhu a žiadať od Národnej rady SR, aby vyslovila predsedníčke vlády nedôveru,“ zakončil Fico svoje 40-minútové vystúpenie.

Radičová podľa Fica nedrží sľuby, klame a je neschopná

Fico je veľmajstrom v populizme, vyhlásil Dzurinda

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováMartin GlváčMikuláš DzurindaPavol HrušovskýRobert Fico