IVO kritizoval kvalitu demokracie, premiér zase Mesežnikova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Iveta radicova
Sprava: Bývalá premiérka SR Iveta Radičová a súčasný predseda vlády Robert Fico. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Kvalita demokracie na Slovensku sa v prvom štvrťroku mierne zhoršila, najmä v dôsledku negatívnych trendov v oblasti legislatívy a ľudských i menšinových práv.

Konštatuje to správa Inštitútu pre verejné otázky IVO Barometer, podľa ktorej celková známka sa znížila od posledného hodnotenia o 0,2 bodu na 2,8.

Za týmto poklesom stojí tak končiaca vláda Ivety Radičovej ako aj nastupujúca administratíva Roberta Fica, uviedol Grigorij Mesežnikov. V oblastiach zaznamenávajúcich fungovanie demokratických inštitúcií a právneho štátu a nezávislých médií ostal rating nezmenený.

Sestry doplatili na neprofesionalitu politikov

Ivan uhliarik
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Proces tvorby legislatívy v závere vlády Ivety Radičovej bol poznačený celkovou politickou situáciou po vyslovení nedôvery jej kabinetu, vyhlásením predčasných volieb a formálnym ukončením spolupráce koaličných strán.

Ukážkou nedostatočného profesionalizmu bola podľa Mesežnikova schválená novela zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

Jeho problémom je neexistujúce finančné krytie a teda nemožnosť ho naplniť. Preto nastala situácia, ktorá nesvedčí „právnemu usporiadaniu v demokratickej spoločnosti„.

Zákon sa na jednej strane buď úplne ignoroval, alebo sa na strane druhej vymýšľali rôzne spôsoby ako ho obísť. V legislatívnej oblasti zohrala negatívnu úlohu aj nesystémová zmena ústavy, ktorá dala po vyslovení nedôvery vláde vyššie právomoci prezidentovi. „Aj to sa podpísalo pod zhoršenú kvalitu legislatívnej činnosti,“ dodal Mesežnikov.

Rómska karta nepomohla žiadnej strane

Romovia
Foto: SITA/AP

V oblasti dodržiavania ľudských a menšinových práv došlo k zhoršeniu najmä v dôsledku novej administratívy.

Tá podľa Mesežnikova k celej problematike pristupuje aspoň doposiaľ nekoncepčným spôsobom.

Doterajšia činnosť podľa jeho slov nenadväzuje aspoň v základných bodoch na to, čo sa tu vypracovalo v predchádzajúcom volebnom období.

Naznačované presunutie menšinovej agendy pod rôzne ministerstvá, ktoré nemajú kapacity na systematické riešenia, tiež hodnotíme kriticky,“ dodal.

IVO Barometer ďalej poukazuje na predvolebnú kampaň, kde niektoré subjekty naprieč politickým spektrom využívali etnickú, či rasovú kartu v snahe osloviť voličov. Najmä tých, ktorí sú kriticky naladení proti rómskej komunite. Ukázalo sa však, že takéto profilovanie nepomohlo žiadnej väčšej strane.

Otáznik nad objektívnym spravodajstvom

Televizia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

V oblasti nezávislosti médií ostal rating na rovnakej úrovni.

„Udalosti, ktoré nastali, neovplyvnili ani pozitívnym, ani negatívnym spôsobom túto oblasť do tej miery, aby bolo nutné meniť rating,“ poznamenal Miroslav Kollár.

Oprel sa o hodnotenie mimovládnej organizácie MEMO 98, ktorá pravidelne monitoruje priebeh kampaní vo svojej správe, skonštatovala, že informácie o rôznych kauzách (napr. Gorila) boli podsúvané ako nástroj v predvolenom boji. Pokiaľ ide o programové vyhlásenie vlády, je podľa Kollára pozoruhodné, že v ňom nenašiel ani jedenkrát slovo médiá či mediálny.

Na druhej strane to podľa neho môže byť pozitívna správa, že súčasná vláda napríklad nebude hýbať s mediálnym zákonom, ktorý bol opravený v minulom roku. Kollár kriticky hodnotil vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica a ministra kultúry Mareka Maďariča na adresu RTVS.

„Vecne je kritika sledovanosti a obsahu spravodajstva STV síce oprávnená, riešenie tohto problému však nemá byť agendou ministra či premiéra,“ zdôraznil. Takéto vyjadrenia vytvárajú podľa neho atmosféru politického tlaku, čo znemožňuje, aby sa o funkciu generálneho riaditeľa v budúcnosti uchádzal človek – profesionál s osobnou integritou.

Tretí sektor na druhej koľaji

Martin butora
Foto: SITA/Marián Peiger

Do tohtoročného auditu stavu demokracie na Slovensku IVO zahrnul aj kapitolu venujúcu sa občianskej spoločnosti.

To je prirodzenou súčasťou toho, nakoľko demokracia funguje,“ poznamenal Martin Bútora.

V posledných mesiacoch odchádzajúcej Radičovej vlády vyvrcholili niektoré iniciatívy zamerané na rozvoj občianskej spoločnosti. Zmeny, ktoré nastali po voľbách, vyvolali podľa neho v prostredí tretieho sektora určité obavy a otázniky.

„Tie súviseli s tým, že najprv vláda nepozvala zástupcov mimovládneho sektora na stretnutie so sociálnymi partnermi, otázniky sa kládli aj v súvislosti s tým, ako sa v programovom vyhlásení podarí zakotviť plány a projekty občianskej spoločnosti, otázniky vyvolalo aj zrušenie postu vicepremiéra pre ľudské práva a národnostné menšiny,“ dodal.

Viaceré mimovládne organizácie síce čiastočne začali dialóg na úrovni niektorých rezortov, v utorok sa nakoniec so zástupcami mimovládnych organizácií stretol premiér Fico a štátni tajomníci viacerých rezortov. „Stretnutie malo priaznivý charakter,“ zhodnotil prvé sedenie Bútora. Ocenil napríklad, že vláda mieni pokračovať v Akčnom pláne otvoreného vládnutia.

Mesežnikov sa strápnil, tvrdí premiér

Robert Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

Vláda sa podľa Roberta Fica pripomienkami zo správy inštitútu nebude zaoberať.

„Je naozaj až také zvláštne, že vláda len v utorok získala dôveru v Národnej rade Slovenskej republiky a už oznamuje pán Mešežnikov zhoršenie demokracie na Slovensku – to asi preto, že sme vyhrali voľby,“ povedal Fico po dnešnom rokovaní vlády.

Podľa jeho slov to, že Smer vyhral voľby, nie je spáchanie zločinu. „My sa nikomu a už vôbec nie pánovi Mesežnikovi, nebudeme ospravedlňovať za to, že sme vyhrali voľby,“ dodal premiér, podľa ktorého nikto nemôže veriť oznámeniu zhoršenia demokracie na Slovensku v rovnakom čase, ako vláda získala dôveru v parlamente.

Mešežnikov sa podľa Fica primeraným spôsobom strápnil. Upozornil, že Mesežnikov mal podľa jeho slov od predchádzajúceho úradu vlády zákazku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIveta RadičováMartin BútoraMiroslav KollárRobert Fico
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázky