Izrael bombardoval Pásmo Gazy, terčom sa stali aj obydlia

Izrael uskutočnil nálety na vojenské objekty v Sýrii
Nálety sa uskutočnili v oblasti blízko hranice medzi Sýriou a Golanskými výšinami. Foto: SITA/AP

GAZA/JERUZALEM 8. júla (WEBNOVINY) – Izrael spustil v utorok rozsiahlu leteckú ofenzívu v Pásme Gazy ovládanom militantným hnutím Hamás a zbombardoval počas nej 30 objektov vrátane obytných domov. Operácia pod názvom Ochranná hrana má byť odvetou za nedávne raketové útoky na juhu Izraela.

Podľa miestnych zdrojov pri bombardovaní utrpelo zranenia deväť osôb, prípadné obete zatiaľ nehlásia. Pozemnú operáciu zatiaľ armáda nechystá, zvyšuje však svoju vojenskú prítomnosť na hranici s Pásmom Gazy.

Židovský štát ešte v pondelok v Pásme Gazy uskutočnil sériu leteckých náletov namierených proti militantnom z islamistického Hamásu. Zabil pritom najmenej siedmich z nich, čo je najviac za jeden deň od konfrontácie medzi oboma znepriatelenými stranami v roku 2012.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na víkendovom zasadnutí vlády prisľúbil „urobiť všetko, čo je potrebné“ na zaistenie bezpečnosti pre svojich obyvateľov na juhu krajiny. Radikálnejší členovia Netanjahuovho kabinetu však premiéra vyzývajú, aby voči Hamásu udrel tvrdšie.

Napätie medzi oboma stranami sa zvýšilo po upálení mladého 16-ročného Palestínčana pochádzajúceho z východného Jeruzalema. Z činu pritom podozrievajú radikálnych ortodoxných židov. Malo ísť o odplatu za únos troch izraelských mladíkov, ktorých minulý týždeň po rozsiahlej pátracej operácii na Západnom brehu našli mŕtvych. Z ich únosu obviňuje Izrael Hamás.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Hamás