Izrael chce pre štatút OSN zvrhnúť palestínskeho lídra

Abbas
Palestínsky líder Mahmúd Abbás Foto: SITA/AP

JERUZALEM 14. novembra (WEBNOVINY) – Izraelské ministerstvo zahraničia navrhuje zvrhnutie vlády palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása v prípade, že Organizácia Spojených národov schváli žiadosť o zmenu štatútu Palestíny na nečlenský pozorovateľský štát.

Vyplýva to z návrhu vládneho dokumentu, ktorý získala agentúra AFP a ktorý má schváliť minister zahraničia Avigdor Lieberman. Abbás v nedeľu potvrdil, že Valné zhromaždenie požiada o vyšší štatút pre Palestínu, čo Izrael dôrazne odmieta.

Zvrhnutie Abú Mazena (Abbása) bude v tomto prípade jedinou možnosťou. Každá iná možnosť by znamenala priznanie porážky a zlyhanie izraelského vedenia,“ píše sa v izraelskom dokumente, ktorý udelenie štatútu pozorovateľa Palestíne prirovnáva k prekročeniu „červenej čiary“.

Izrael musí podľa neho výmenou žiadať od Abbása „vysokú cenu“. Izraelské médiá informovali, že Lieberman už nedávno navrhol zrušenie Palestínskej samosprávy. „Ak budú Palestínčania pokračovať, definitívne zničia šance na mierové rokovania. Som si istý, že Palestínska samospráva skolabuje,“ vyhlásil Lieberman.

Palestínčania chcú požiada OSN o priznanie štatútu nečlenského pozorovateľského štátu 29. novembra. Abbás minulý rok požadoval prijatie Palestíny za plnohodnotného člena OSN, iniciatíva však stroskotala na nesúhlase Spojených štátov ako jedného zo stálych členov Bezpečnostnej rady s právom veta.

O vyšší štatút tentokrát požiada Valné zhromaždenie, v ktorom nemá žiadna krajina právo veta. Očakáva sa, že najnovšia snaha bude úspešná, keďže na zmenu postačí súhlas väčšiny členov Valného zhromaždenia OSN.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Avigdor LiebermanMahmúd Abbás
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov