Izrael odmieta kritiku EÚ za zhabanie humanitárnej pomoci

Izrael
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 22. septembra (WEBNOVINY) – Izrael v nedeľu odmietol kritiku zo strany Európskej únie týkajúcu sa zhabania humanitárnej pomoci pre Palestínčanov na Západnom brehu a vyhlásil, že európski diplomati distribuujúci túto pomoc sa dopustili provokácie a porušili zákon.

Izraelskí vojaci skonfiškovali v piatok stany a ďalšiu urgentnú pomoc pre asi 120 Palestínčanov z obce Chirbet al-Machúl, ktorú deň predtým dali izraelské úrady na základe súdneho rozhodnutia zbúrať, keďže budovy boli postavené bez povolenia. EÚ sa proti konfiškácii ostro ohradila a žiadala vysvetlenie.

Izraelské ministerstvo zahraničia však túto kritiku odmietlo a vyhlásilo, že európski diplomati ignorovali rozhodnutie súdu, keďže dodanie stanov bol pokus o obnovenie zbúranej obce. „Ide o hrubé porušenie zákona, pohŕdanie súdnym rozhodnutím ako aj o zbytočnú provokáciu pod zámienkou humanitárnej pomoci,“ uviedlo izraelské ministerstvo vo vyhlásení.

Korešpondent agentúry Reuters videl, ako izraelskí vojaci hodili ohlušujúce granáty ku skupine diplomatov, humanitárnych pracovníkov a miestnych obyvateľov. Jeden z vojakov podľa neho strhol francúzsku diplomatku z nákladného auta, ktoré potom aj s pomocou odviezli. Natočené video ukazuje, ako potom dala diplomatka vojakov facku. Hovorca izraelského ministerstva zahraničia to považuje za neprijateľné a žiada vysvetlenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom