Izrael opäť útočil v pásme Gazy, očakáva dlhé dni bojov

Izrael
Izraelské ozbrojené sily vo štvrtok pokračujú tretím dňom v leteckej ofenzíve na území Pásma Gazy Foto: SITA/AP

GAZA/JERUZALEM 10. júla (WEBNOVINY) – Izraelské ozbrojené sily vo štvrtok pokračujú tretím dňom v leteckej ofenzíve na území Pásma Gazy, ktorá má byť odpoveďou na početné raketové útoky tamojších militantov.

Doteraz pri nej zahynulo už najmenej 76 Palestínčanov, prevažne civilistov, uviedli vo štvrtok palestínski predstavitelia. Militanti pokračujú v útokoch na Tel Aviv a ďalšie izraelské mestá, kde sa tisíce ľudí musia ukrývať v krytoch. Zatiaľ nespôsobili nikomu vážnejšie zranenia, koniec konfliktu je však zatiaľ v nedohľadne. „Máme pred sebou dlhé dni bojov,“ uviedol v tejto súvislosti izraelský minister obrany Moše Jaalon.

Zodpovednosť za raketovú paľbu ako aj životy troch židovských mladíkov unesených v júni na Západnom brehu Jordánu izraelská vláda pripisuje militantnému hnutiu Hamás, ktoré Pásmo Gazy ovláda od roku 2007.

Izraelský veľvyslanec pri OSN Ron Prosor novinárom povedal, že Izraelčanov „zatiahol do konfliktu“ práve Hamás, ktorému podľa neho ponúkali „cez všetky možné kanály“ prímerie, čo však odmietol. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun útoky militantov odsúdil a Izrael vyzval na zdržanlivosť. Neskôr vo štvrtok bude o eskalujúcej situácii hovoriť s Bezpečnostnou radou OSN.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-mun