Izrael otvoril dôležitý priechod s Pásmom Gazy, zmiernil aj obmedzenia rybolovu

Pasmo gazy
Hraničný priechod Izraela s Pásmom Gazy Kerem Šalom. Foto: ilustračné, SITA/AP

JERUZALEM 15. augusta (WebNoviny.sk) – Izrael v stredu znovu otvoril svoj jediný zásobovací hraničný priechod s Pásmom Gazy Kerem Šalom, ktorý zatvoril pre narastajúci odpor zo strany palestínskeho hnutia Hamas.

Otvorenie priechodu prišlo v čase, keď Egypt posilnil snahy o sprostredkovanie trvácneho prímeria medzi oboma stranami. Zatiaľ nie je známe, či je to súčasť širšej rozpracovanej dohody.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman uviedol, že otvorenie priechodu je pre obyvateľov Pásma Gazy „jasnou správou„, že sa „ticho vypláca a násilie nie„. „Obyvatelia Gazy môžu tak veľa získať, keď má Izrael mier a bezpečnosť, a tak veľa stratiť, keď je pokoj narušený,“ povedal politik. Okrem otvorenia priechodu Kerem Šalom Izrael tiež zmiernil obmedzenia rybolovu pri pobreží Pásma Gazy.

Kerem Šalom je hlavným obchodným priechodom medzi Izraelom a Pásmom Gazy a prechádzajú cezeň dodávky jedla, palív, stavebných materiálov či humanitárnej pomoci. Minulý mesiac Izrael zablokoval na hraničnom priechode komerčné dodávky do Gazy a pred takmer dvoma týždňami tam zastavil aj dodávky paliva. Stalo sa tak v reakcii na odpor na hranici a zápalné šarkany a balóny, ktoré ohrozujú juh Izraela. Z rovnakých dôvodov pristúpila krajina k dočasnému pozastaveniu dodávok palív aj v júli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Avigdor Lieberman