Izrael po únose opäť zatýka prepustených Palestínčanov

Väzenie
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 18. júna (WEBNOVINY) – Izrael opätovne zatkol 51 Palestínčanov, ktorých prepustil v rámci dohody o výmene zajatcov v roku 2011. V stredu o tom informovala armáda. Stalo sa tak v šiesty deň pátrania po troch zmiznutých tínedžeroch, ktorých pravdepodobne uniesli na okupovanom Západnom brehu.

Izrael obviňuje z ich únosu ozbrojencov z Hamásu.K činu sa však zatiaľ nik neprihlásil, ani nepožiadal o výkupné. Hamás však únos nepoprel.

Majú rozbehnuté dve akcie

Hovorca armády uviedol, že počas noci zatkli viac než 65 Palestínčanov vrátane 51, ktorí boli súčasťou skupiny 1 027 väzňov prepustených pred troma rokmi Izraelom výmenou za vojaka Gilada Šalita, ktorého držal Hamás ako rukojemníka od roku 2006. „Máme rozbehnuté dve akcie súbežne. Prvou je dostať chlapcov späť a druhou potrestať Hamás za jeho činy,“ uviedol hovorca armády Peter Lerner.

Izraelská vláda rozhodla v utorok o rozšírení zásahov proti radikálnemu hnutiu Hamás na Západnom brehu v rámci pátrania po troch nezvestných tínedžeroch. Izraelskí vojaci uskutočnili desiatky domových prehliadok a zadržali desiatky členov hnutia.

Izrael
Foto: SITA/AP

Zatýkanie chcú zintenzívniť

Razie uskutočňovali najmä v meste Hebron, ktoré je baštou Hamásu na Západnom brehu. Vláda chce zatýkanie ešte zintenzívniť a chce tiež postaviť zátarasy a vojenské stanovištia na hlavných cestách v rámci zvýšenia tlaku na Hamás. Palestínska samospráva už obvinila Izrael z vykonávania kolektívneho trestu.

Mladíci (dvaja mali 16 a jeden 19 rokov) stopovali vo štvrtok pri židovskej osade Guš Ecion medzi mestami Betlehem a Hebron. Jeden z mladíkov ešte vo štvrtok oznámil na tiesňovú linku polície, že ich uniesli. Odvtedy nemá o nich nikto žiadne správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom