Izrael pokračuje v ostreľovaní, Palestína odpovedá raketami

Situácia v Pásme Gazy je zlá, Izrael chce použiť plnú silu
Izraelskí vojaci na tanku odpálili strelu smerom na Pásmo Gazy zo svojej pozície na hraniciach Izraela a Gazy. Izrael, 12. júla 2014. Foto: SITA/AP

GAZA/JERUZALEM 14. júla (WEBNOVINY) – Izrael v pondelok už siedmy deň pokračoval v ostreľovaní Pásma Gazy v reakcii na raketové útoky zo strany palestínskych ozbrojencov, rozsiahlejšia vojenská operácia, ktorou židovský štát pohrozil, sa však zatiaľ nezačala.

Najnovší nálet zasiahol okolie mesta Bajt Lahíja, zaobišiel sa však bez obetí či zranených. Palestínčania odpálili najmenej jednu raketu, ktorá nespôsobila žiadne škody.

V obave pred zintenzívnením vojenských zásahov proti Pásmu Gazy už opustilo oblasť v okolí mesta Bajt Lahíja pri hraniciach s Izraelom asi 70 000 ľudí.

Izraelská armáda sa k dôvodu odkladu rozsiahlej operácie vrátane pozemnej odmietla vyjadriť. Izrael napriek tomu tvrdí, že pozemná invázia do Gazy ostáva možnosťou a mobilizoval pre tento účel už okolo 20 000 rezervistov. Doteraz útoky prebiehali zo vzduchu, pričom armáda v pásme zasiahla už asi 1 200 cieľov.

Palestínski militanti z Pásma Gazy vystrelili od začiatku izraelskej ofenzívy na židovský štát rovnako už stovky rakiet. Počet obetí izraelskej ofenzívy na strane Palestínčanov stúpol už na najmenej 160, z toho asi 135 tvoria civilisti.

Brusel presadzuje okamžité uzavretie prímeria

Úrad vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej v pondelok oznámil, že udržiava kontakt so „stranami v regióne“, kde sa odohráva izraelsko-palestínsky konflikt, a snaží sa o dosiahnutie okamžitého prímeria. Dianie v Pásme Gazy, odkiaľ týždeň po začiatku izraelskej ofenzívy hlásia vyše 160 mŕtvych, dvadsaťosmička podľa neho sleduje s veľkým znepokojením.

„Vyzývame všetky strany, aby preukázali najvyššiu zdržanlivosť, vyhli sa stratám a prinavrátili pokoj. Sme v kontakte so stranami v regióne, aby urobili všetko v ich silách pre dosiahnutie okamžitého prímeria,“ povedala pred novinármi Ashtonovej hovorkyňa Maja Kocijančičová bez uvedenia podrobností.

Izraelské sily v pondelok už siedmy deň pokračujú v náletoch a ostreľovaní Pásma Gazy, ktoré je odpoveďou na raketové útoky tamojších palestínskych ozbrojencov. Rozsiahlejšia vojenská operácia, ktorou židovský štát pohrozil, sa však zatiaľ nezačala. Najnovšie správy hovoria o zostrelení palestínskeho bezposádkového lietadla, čo je označované za vôbec prvý prípad svojho druhu.

Hnutie Hamás ovládajúce Pásmo Gazy však tvrdí, že jeho ozbrojené krídlo už vyslalo nad Izrael viacero takýchto strojov na „špeciálne misie“. Predstavitelia zdravotníctva v Gaze medzitým informovali, že od začiatku ofenzívy už zahynulo viac ako 166 Palestíčnov, z ktorých väčšinu podľa nich tvorili civilisti. Stovky rakiet, ktoré vypálili militanti z Pásma Gazy, v Izraeli zatiaľ nespôsobili nikomu vážnejšie zranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom