Izrael posilnil pri Gaze obranu, je pripravený na možný útok

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy Foto: SITA/AP

JERUZALEM 4. júla (WEBNOVINY) – Izraelské vojsko zaujalo „obranné pozície“ v obciach pozdĺž hranice s Pásmom Gazy, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli rakety vypálené z palestínskeho územia, a pokračuje v náletoch na objekty militantného hnutia Hamás.

O prvých presunoch vojakov od polovice júna, keď sa napätie v pohraničí začalo stupňovať, vo štvrtok informoval armádny hovorca Peter Lerner, ktorý neprezradil rozsah operácie.

Premiér Benjamin Netanjahu medzitým vyhlásil, že Izrael terajší postup zastaví len vtedy, ak ustane raketová paľba na južnú časť Izraela, zatiaľ čo v opačnom prípade posilnené jednotky „dôrazne zakročia“. „Robíme všetko pre to, aby sme situáciu deeskalovali, na druhej strane však budeme pripravení, ak by ju nedeeskalovali aj oni,“ potvrdil armádny hovorca.

Militanti z Pásma Gazy vypálili na Izrael podľa údajov tamojšej armády len počas štvrtka vyše 40 striel, ktoré zasiahli dva domy v meste Sderot, podobne ako pri predošlých útokoch však nikoho nezranili. Terčom najnovších náletov na palestínskom území boli údajne najmenej tri výcvikové zariadenia Hamásu, pričom podľa obyvateľov utrpelo zranenia 15 ľudí.

Netanjahu ešte začiatkom týždňa pripísal zodpovednosť za raketové útoky Hamásu ovládajúcemu Pásmo Gazy a pohrozil vystupňovaním vojenských operácií v oblasti. Hnutie podľa neho „zaplatí“ aj za životy troch izraelských mladíkov, ktorí 12. júna zmizli na okupovanom Západnom brehu Jordánu a v pondelok ich našli mŕtvych.

V Jeruzaleme zasa vo štvrtok pokračovali druhý deň po sebe násilné nepokoje vyvolané zavraždením 16-ročného Palestínčana, ktorý sa mohol stať obeťou pomsty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie HamásIzraelská armáda