Izrael rozbil pašerácky gang, zásoboval militantov z Hamásu

Boje v Gaze neutíchajú, oblasť ničí paľba
Izraelská ofenzíva proti hnutiu Hamás pripravila v Pásme Gazy o život najmenej stovky Palestínčanov, väčšinu civilistov. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 2. marca (WEBNOVINY) – Izraelské úrady v pondelok uviedli, že sa im podarilo rozbiť sieť izraelsko-palestínskych pašerákov, ktorí dovážali železo, elektroniku a iné zakázané materiály militantom z hnutia Hamás do Pásma Gazy.

Hamásu chceli pomôcť pri obnove infraštruktúry zničenej po vlaňajšej vojne. Deväť zatknutých je obvinených z napomáhania nepriateľovi v čase vojny, financovania terorizmu a sprenevery. Sú medzi nimi aj traja izraelskí Židia vlastniaci spoločnosti, ktoré materiál predávali. Zvyšní obvinení sú Palestínčania z Pásma Gazy.

Materiál skryli medzi povolený tovar

Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet v pondelok uviedla, že pašeráci prevážali suroviny na kamiónoch cez Karím Šalom, hlavný priechod pre nákladnú dopravu medzi Izraelom a Gazou. Skryli ich pritom medzi tovar, ktorý sa do Gazy dovážať môže.

„Týmto spôsobom sa obrovské množstvo materiálu nakúpené v Izraeli a pašované do Pásma Gazy dostalo do rúk Hamásu,“ uviedla Šin Bet. Vyčíslila pritom, že militanti zaplatili izraelským spolupracovníkom asi 375-tisíc dolárov, pričom celkovú cenu pašovaného tovaru odhadla na 30 miliónov dolárov.

Obhajca jedného z obvinených Izraelčanov uviedol, že jeho klient obvinenia popiera. Reakcia ostatných zatiaľ nie je známa.

Hamás sa snaží o obnovu územia

Hovorca Hamásu Sami Abú Zuhrí vyhlásil, že skupina si nebola vedomá obmedzení, ktoré podľa neho slúžia len na to, aby odobrili blokádu pásma Gazy. Izrael považuje Hamás za teroristickú organizáciu. Prípady jej spolupráce s izraelskými Židmi sú preto veľmi zriedkavé.

V minuloročnej 50-dňovej vojne utrpel Hamás veľké materiálne straty. Celkovo prišlo navyše o život vyše 2 200 Palestínčanov a 72 Izraelčanov. Hamás, ktorý ovláda pásmo Gazy od roku 2007 a v súčasnosti trpí medzinárodnou izoláciou a finančnou tiesňou, sa od konca vojny snaží o obnovu zničeného pobrežného územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás