Izrael sa uzmieril s Tureckom, za raziu zaplatí milióny

Izrael sa uzmieril s Tureckom, za raziu zaplatí milióny
Pri obsadení lodi zastrelili izraelskí vojaci deviatich tureckých občanov. Foto: SITA/AP

Rím 27. júna (WebNoviny.sk) – Izrael a Turecko oznámili dosiahnutie dohody o zmierení zameranej na normalizáciu svojich vzťahov po šiestich rokoch napätia. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že dohoda prispeje k zvýšeniu „stability“ na nepokojnom Blízkom východe.

„Sme dvoma veľmocami v regióne a roztržka medzi nami nebola na osoh našim vzájomným záujmom,“ povedal Netanjahu v Ríme, kde sa konali záverečné rokovania o dohode. Turecký premiér Binali Yildirim vystúpil so súbežným oznámením v Ankare, píše agentúra AP. V minulosti dobré vzťahy Izraela a Turecka značne narušil zásah izraelských jednotiek proti tureckej lodi v Stredozemnom mori z mája 2010.

Aktivisti chceli prelomiť blokádu

Propalestínski aktivisti na lodi Mavi Marmara s humanitárnou pomocou chceli vtedy prelomiť izraelskú námornú blokádu Pásma Gazy. Pri obsadení lode zastrelili vojaci deviatich tureckých občanov. Po incidente obe krajiny stiahli z tej druhej svojich veľvyslancov, takmer úplne prerušili bezpečnostné styky a udržiavali diplomatické vzťahy len na nízkej úrovni. Diplomatické styky teraz úplne obnovia, veľvyslanci by sa mali na svoje posty vrátiť v najbližších týždňoch.

V dohode o zmierení Izrael súhlasil s požiadavkou na odškodnenie pozostalých, ktorým vyplatí 20 miliónov dolárov. Ankara sa výmenou zaviazala ukončiť žaloby voči izraelským vojakom. Námorná blokáda Pásma Gazy ostane zachovaná, Izrael však umožní Turecku doručovať na toto palestínske územie cez juhoizraelský prístav Ašdod humanitárnu pomoc a investovať tam do infraštruktúrnych projektov. Prvá loď s pomocou vypláva už tento týždeň, uviedol

Krajiny sa budú rôzne podporovať

Súčasťou dohody je aj prísľub Turecka, že zabráni teroristickým činom radikálneho palestínskeho hnutia Hamas z tureckého územia. Týka sa to aj financovania terorizmu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa okrem toho písomne zaviazal, že turecké bezpečnostné orgány pomôžu pri pátraní po nezvestných Izraelčanoch v Gaze, uviedol Netanjahu. Turecko podporí Izrael aj pri vstupe do medzinárodných organizácií, ktorých je samo členom.

Dôležitým aspektom dohody je podľa agentúry DPA tiež ťažba zemného plynu v Stredozemnom mori, keďže pre Izrael otvára popri egyptskom aj turecký trh a umožňuje dodávky zemného plynu cez Turecko do Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan