Izrael testoval špinavé bomby, vraj len na obranné účely

Izrael gaza
Izrael zbombardoval 13-poschodový bytový dom v Gaze. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 8. júna (WEBNOVINY) – Izraelská vláda nechala vyrobiť a skúšobne odpáliť takzvané špinavé bomby obsahujúce jadrový materiál, aby získala predstavu, aké účinky by mali v krajine prípadné útoky takýmito zbraňami.

Denník Haarec o tom v pondelok informoval s odvolaním sa na vedcov, podľa ktorých testy slúžili výhradne na obranné účely. Po výbuchoch údajne namerali v ohnisku vysokú rádioaktivitu, malé častice roznášané vetrom však nepredstavovali vážne nebezpečenstvo.

Haarec uvádza, že na projekte s kódovým označením Zelené pole pracovali zamestnanci jadrového zariadenia pri meste Dimona, ktorí v rokoch 2010 až 2014 odpálili 20 náloží s rádioaktívnymi látkami. Úroveň zamorenia merali pomocou malých bezposádkových lietadiel.

Väčšinu testov uskutočnili v púšti Negev, dodáva Haarec, pričom tiež spomína ďalší projekt pod označením Červený dom, ktorý spočíval v preverovaní následkov rádioaktívneho zamorenia vetracieho systému verejnej budovy.

Predstavitelia izraelského rezortu obrany pondelňajšiu správu doplnenú fotografiami odmietli komentovať. Predpokladá sa, že Izrael uskutočňuje rozsiahly jadrovo-zbrojný program, ktorý však tamojšia vláda nepriznáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom