Izrael v noci útočil na Hamás, medzi obeťami sú aj civilisti

Izrael palestina
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

GAZA/JERUZALEM 9. júla (WEBNOVINY) – Izrael aj v noci z utorka na stredu pokračoval v útokoch proti členom militantného hnutia Hamás v Pásme Gazy. Nálety si tam podľa palestínskych zdrojov vyžiadali už najmenej 25 obetí a 70 zranených vrátane civilistov.

Židovský štát zásahmi reaguje na pokračujúce raketové útoky Hamásu, ktoré podľa vyhlásenia militantov zasiahli aj severné mesto Haifa vzdialené 140 kilometrov od hranice s Gazou. Izrael zasiahnutie Haify oficiálne nekomentoval, potvrdil však, že raketa dopadla na Haderu nachádzajúcu sa sto kilometrov od Gazy.

Varovné sirény sa rozozneli aj v Tel Avive, kde údajne protiraketový systém zneškodnil dve rakety. K niečomu podobnému prišlo naposledy v novembri 2012.

Výzvy k pozemnej operácii

Z prostredia izraelskej vlády zaznievajú aj výzvy na začatie pozemnej operácie proti islamistom, oficiálne zdroje však túto možnosť zatiaľ nepotvrdili. Izrael operáciou nazvanou Ochranná hrana reaguje na početné raketové útoky zo strany Hamásu.

„Žiadna iná krajina nežije pod takou hrozbou a žiadna krajina takú hrozbu nebude akceptovať,“ zdôvodnil v utorok izraelský premiér Benjamin Netanjahu zásah v Pásme Gazy.

Napätie sa zvýšili po upálení mladého Palestínčana

Napätie medzi oboma stranami sa zvýšilo po upálení mladého 16-ročného Palestínčana pochádzajúceho z východného Jeruzalema. Z činu pritom podozrievajú radikálnych ortodoxných židov. Malo ísť o odplatu za únos troch izraelských mladíkov, ktorých minulý týždeň po rozsiahlej pátracej operácii na Západnom brehu našli mŕtvych. Z ich únosu Izrael obviňuje Hamás.

Izraelské ozbrojené sily v utorok oznámili, že vzhľadom na možné stupňovanie bojov v Pásme Gazy povolávajú dodatočných záložníkov, ktorých má k dispozícii celkovo 40-tisíc.

Uvedený počet vláda schválila po začatí leteckej ofenzívy na území ovládanom palestínskym hnutím Hamás, ktorá sa podľa ministra obrany Mošeho Jaalona „neskončí v priebehu niekoľkých dní“. Minister navyše deklaroval pripravenosť „rozšíriť operácie všetkými dostupnými prostriedkami“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Hamás