Izrael vyzýva Ameriku, jadrový program Iránu treba strážiť

Sýrskym Damaskom otriasli dva silné výbuchy
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 16. mája (WEBNOVINY) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval amerického ministra obrany Chucka Hagela, aby USA spolu so svetovými mocnosťami prísne kontrolovali sporný iránsky jadrový program a vylúčili tak akúkoľvek možnosť vývoja jadrových zbraní.

Netanjahu tak urobil počas Hagelovej návštevy v Jeruzaleme, kam šéf amerického rezortu obrany zavítal v rámci svojho blízkovýchodného turné.

Irán snahu získať nukleárne zbrane popiera

Hagel lídra židovského štátu uistil o záväzkoch Washingtonu smerom k Izraelu a o spoločnom záujme, aby islamská republika nezískala nukleárne zbrane.

Irán dlhodobo popiera izraelské obvinenia, že sa usiluje o ich získanie a svoj program označuje za mierový a legitímny.

Izraelský premiér nechce nechať ajatolláhov vyhrať

„Myslím, že kým rokovania s Iránom o jeho jadrovom programe stále prebiehajú, jednou vecou sa musí medzinárodné spoločenstvo nechať viesť a tou je nenechať ajatolláhov vyhrať,“ povedal Netanjahu v odkaze na najvyššiu hodnosť „znalec islamského práva“ v rámci šíitskej vetvy islamu.

Islamská republika momentálne rokuje o konečnom znení dohody o svojom jadrovom programe, ktorý bol v uplynulých rokoch príčinou viacerých sérií ekonomických sankcií zo strany medzinárodného spoločenstva

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu