Izrael vyzýva EÚ, mala by sa pripojiť k mierovým snahám

Izrael
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 20. júna (WEBNOVINY) — Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že Európska únia by sa mala pripojiť k americkým snahám o naštartovanie izraelsko-palestínskych mierových rokovaní.

Zároveň zopakoval postoj Izraela, že rozhovory by sa mali obnoviť okamžite a bez predchádzajúcich podmienok, čo je tiež názor Spojených štátov. Netanjahu sa tak vyjadril po štvrtkovom stretnutí so šéfkou diplomacie EÚ Catherine Ashtonovou.

Ashtonová uviedla, že Európa podporuje pokračovanie rokovaní, pričom ich označila za „cestu vpred“. Palestínčania však v rozhovoroch odmietajú pokračovať, kým Izrael nezastaví výstavbu na území, ktoré chcú ako svoj budúci štát.

Židovský štát tvrdí, že výstavba osád a ďalšie témy majú byť vyriešené prostredníctvom rokovaní. Do regiónu by mal budúci týždeň zavítať americký minister zahraničia John Kerry s cieľom opäť sa pokúsiť dostať rozhnevané strany za jeden rokovací stôl. Pokiaľ pokus zlyhá, chcú Palestínčania presadzovať stratégiu medzinárodného uznania sami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuJohn Kerry