Izrael spustil nové útoky na Pásmo Gazy, pri náletoch zničili aj tajné tunely militantov

Izrael, Pásmo Gazy
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 17. mája, 11:42

Izraelská armáda uskutočnila v pondelok viacero prudkých náletov na Pásmo Gazy. Informovala, že zničila 15 kilometrov tunelov ovládaných militantmi a domy deviatich údajných veliteľov hnutia Hamas. K asi 80 náletom prišlo po tom, čo militanti Hamasu odpálili viacero rakiet smerom na juh Izraela.

Spomenuté tunely sú podľa Izraelčanov súčasťou prepracovaného systému označovaného ako „metro“, ktorý palestínski bojovníci používajú na unikanie pred leteckými náletmi.

Obyvatelia Gazy prebudení nočnou paľbou ju označili za najhoršiu od vypuknutia najnovšieho konfliktu, ktorý sa začal pred týždňom. Nálety boli údajne ešte mohutnejšie ako deň predtým, keď v Gaze zahynulo 42 ľudí, vrátane 16 žien a 10 detí a zničené boli tri budovy. Podľa palestínskych predstaviteľov bol nedeľňajší útok dosiaľ najsmrteľnejší od vypuknutia aktuálnej série izraelsko-palestínskych stretov.

Armáda ľudí včas varovala

V Gaze bola v pondelok silno poškodená trojpodlažná budova, no obyvatelia uviedli, že ich armáda varovala 10 minút pred zásahom, a tak všetci stihli odísť. Mnohé letecké útoky zasiahli aj tamojšiu poľnohospodársku pôdu.

Starosta Gazy Yahya Sarraj pre televíziu Al-Džazíra poznamenal, že nálety spôsobili rozsiahle škody na cestách a ďalšej infraštruktúre. „Ak bude agresia pokračovať, očakávame zhoršenie podmienok,“ uviedol.

Nedostatok pohonných hmôt

Izraelská armáda informovala, že palestínski ozbrojenci v priebehu ostatného týždňa odpálili na Izrael viac ako 3-tisíc rakiet. Od minulého pondelka tu prišlo pri raketových útokoch Palestínčanov o život desať ľudí, vrátane dvoch detí. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval, že ďalšie boje by mohli uvrhnúť región do „nezadržateľnej krízy“, a poprosil o okamžité ukončenie „desivého násilia“.

OSN taktiež upozornila na nedostatok pohonných hmôt v Pásme Gazy, čo by mohlo spôsobiť problémy s fungovaním nemocníc a ďalších zariadení. Lynn Hastingsová, osobitná koordinátorka OSN pre mierový proces na Blízkom východe, pre BBC uviedla, že apelovala na izraelské úrady, aby OSN umožnili privážať palivo a zásoby, ale dostala odpoveď, že to nie je bezpečné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov