Izrael zaútočil na Hamás, ten za útok hrozí tvrdou odplatou

Hamas, palestína
Foto: SITA/AP

GAZA 7. júla (WEBNOVINY) – Izrael v pondelok v Pásme Gazy uskutočnil sériu leteckých náletov namierených proti militantom z islamistického hnutia Hamás.

Zabil pritom najmenej siedmich z nich, čo je najviac za jeden deň od konfrontácie medzi oboma znepriatelenými stranami v roku 2012.

Útoky smerovali na zhromaždenie členov hnutia Hamás

V stanovisku izraelskej armády sa uvádza, že nálety boli „odpoveďou na raketové útoky“ zo stany militantov na juhu židovského štátu. Podľa Hamásu väčšina útokov smerovala na zhromaždenie jeho členov v meste Rafah na hranici Pásma Gazy s Egyptom.

Izrael náletmi reaguje na množiace sa raketové útoky z Gazy na svoje územie. Ich počet od polovice júna údajne dosiahol už číslo 150, pričom len v nedeľu malo na židovský štát z Hamásom kontrolovaného pásma dopadnúť 25 rakiet.

Za zabitie svojich členov pohrozil Hamás Izraelu odplatou

Radikálna islamská organizácia v pondelok vyhlásila, že za zabitie jej členov bude Izrael čeliť „veľmi tvrdej odplate“. Hamás uviedol, že jeho členovia zahynuli počas leteckého útoku Izraela na tunel používaní militantami Hamásu.

V separátnom útoku v noci z nedele na pondelok zahynuli ďalší dvaja členovia hnutia. Boli zodpovední za raketové ostreľovanie južného Izraela, uviedli zástupcovia izraelskej armády, ktorá podľa vlastných slov zaútočila na najmenej 14 teroristických centier vrátane nočného útoku na „ostreľovačov Izraela“.

Netanjahu čelí kritike, chcú aby udrel tvrdšie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na víkendovom zasadnutí vlády prisľúbil „urobiť všetko, čo je potrebné“ na zaistenie bezpečnosti pre svojich obyvateľov na juhu krajiny. Radikálnejší členovia Netanjahuovho kabinetu však premiéra vyzývajú, aby voči Hamásu udrel tvrdšie.

Napätie medzi oboma stranami sa zvýšilo po upálení mladého 16-ročného Palestínčana pochádzajúceho z východného Jeruzalema. Z činu pritom podozrievajú radikálnych ortodoxných židov.

Malo ísť o vendetu za únos troch izraelských mladíkov, ktorých minulý týždeň po rozsiahlej pátracej operácii na Západnom brehu našli mŕtvych.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu