Izrael zbombardoval sídlo Hamásu

Gaza
Foto: SITA/AP

TEL AVIV 17. novembra (WEBNOVINY) – Izrael v noci z piatka na sobotu pokračoval v leteckých útokoch na ciele v Pásme Gazy a jeho terčom sa stalo aj vládne sídlo militantného hnutia Hamás.

Židovský štát náletmi reaguje na raketové útoky zo strany palestínskych ozbrojencov. Tým sa ešte v piatok prvýkrát v histórii podarilo zasiahnuť aj oblasť hlboko vo vnútri Izraelu vrátane okolia Tel Avivu a Jeruzalema.

„Izraelské obranné sily (IDF) zasiahli sídlo Ismáila Haníju v Gaze,“ uviedol v sobotu ráno pre agentúru AFP hovorca izraelskej armády v narážke na budovu, kde sídli predseda vlády v Gaze nominovaný hnutím Hamás.

Jeho prestavitelia útok označili za „barbarský“ a potvrdili, že vládne sídlo je „kompletne zničené“. Zatiaľ nie je jasné, či si nálety vyžiadali aj nejaké obete. Správy o doterajšej bilancii už štyri dni trvajúceho konfliktu sa rôznia. Hamás tvrdí, že izraelská armáda zabila 38 Palestínčanov, z toho polovicu civilistov vrátane detí. Izrael zase prišiel o štyroch členov svojich ozbrojených síl.

Obrazom: Najdramatickejšie momenty z konfliktu

Povolávajú 75-tisíc vojakov

Izrael_palestína
Foto: SITA/AP

Izraelská vláda v piatok v noci schválila nasadenie 75-tisíc vojakov v zálohe pre prípadnú inváziu do Pásma Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rozhodnutie o povolaní ďalšieho počtu síl prišlo po tom, ako raketa vypálené palestínskymi radikálmi zasiahli územie Jeruzalema.

Premiér Benjamin Netanjahu usporiadal štvorhodinovú strategickú poradu s členmi bezpečnostnej rady štátu, ktorú tvorí deväť ministrov vlády židovského štátu.

„Izrael bude naďalej tvrdo zasahovať proti Hamásu a je pripravený rozšíriť svoju akciu aj do vnútra Gazy,“ uviedol Netanjhu.

Palestínski ozbrojenci varovali svojho nepriateľa pred takýmto krokom. „Izrael by si mal byť vedomý vážnych dôsledkov invázie a vojaci by si mali so sebou priniesť vrecia na mŕtve telá,“ reagoval hovorca Hamásu. Sirény v posvätnom meste pre židov, katolíkov aj moslimov sa naposledy rozozvučali v roku 1970.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan označil útoky za súčasť predvolebnej kampane.

Obama podporuje Izrael

Izraelské útoky na Gazu
Foto: SITA/AP

Rakety z Pásma Gazy tiež ohrozujú život v Tel Avive. Obchodné centrum v metropole židovského štátu pre útoky muselo byť za posledné štyri dni až dvakrát evakuované.

Netajahu následne volal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, aby o informoval o najnovšom vývoji v konflikte.

Obama zopakoval podporu pre židovský štát a zdôraznil jeho právo na „sebaobranu“. Zároveň vyjadril ľútosť nad stratami izraelských a palestínskych životov.

Už v piatok poobede boli na žiadosť izraelského ministra obrany Ehuda Baraka rozmiestnené pred hranice so sporným územím tanky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan