Izraelčania neveria v mier s Palestínčanmi, ukázal prieskum

Izrael
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 16. augusta (WEBNOVINY) – Takmer 80 percent izraelských Židov si myslí, že mierová dohoda s Palestínčanmi nie je možná.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky zverejneného v piatok, dva dni po obnovení rokovaní v Jeruzaleme.

Na otázku, či tentoraz „dosiahneme mierovú dohodu a ukončíme konflikt“, 79,7 percenta respondentov odpovedalo „nie“ a len 6,2 percenta „áno“.

Ďalších 14,1 percenta sa nevyjadrilo. Prieskum zverejnili pravicové noviny Israel Hajom.

Oslovení tiež odpovedali na otázku, či súhlasia s prepúšťaním dlho zadržiavaných palestínskych väzňov, ktoré sprevádza obnovenie rokovaní. S týmto krokom podľa výsledkov nesúhlasí 77,5 percenta respondentov, schvaľuje ho naopak 14,2 percenta z nich.

Až takmer 63 percent opýtaných pritom uviedlo, že by uprednostnili radšej zastavenie izraelských osád ako prepúšťanie väzňov, z ktorých sú mnohí odsúdení za vraždy Izraelčanov. Posledné mierové rokovania v septembri 2010 stroskotali práve na otázke izraelskej výstavby na okupovaných územiach, proti ktorej Palestínčania ostro protestujú.

Pan Ki-Mun vyzval Izrael a Palestínčanov na prekonanie skepticizmu

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v piatok Izraelčanov a Palestínčanov na prekonanie „hlbokého skepticizmu“, ktorý podľa neho ohrozuje možnosť dosiahnutia mierovej dohody.

Pan to povedal po rokovaní s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a po stretnutí zástupcov oboch blízkovýchodných rivalov na rokovaniach v Jeruzaleme. Podľa Pana sa musia obe strany vyhnúť akciám, ktoré by mohli ohroziť rokovania.

Stredajšie stretnutie zástupcov Palestínčanov a Izraelčanov v Jeruzaleme, na ktorý si robia nárok obe strany, je výsledkom intenzívneho úsilia americkej strany dostať znepriatelených rivalov po takmer trojročnej pauze opäť k rokovaciemu stolu.

Pred plánovanými rokovaniami však Izrael oznámil, že plánuje vystavať viac ako 2000 nových domov na okupovaných územiach, čo opäť nahnevalo Palestínčanov a ohrozilo výsledok rokovaní. Výstavbu ďalších izraelských domov kritizoval Pan vo štvrtok na stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Tieto aktivity vyvolávajú nedôveru Palestínčanov v serióznosť izraelskej strany k dosiahnu mieru, povedal Pan.

V piatok popoludní sa má generálny tajomník OSN stretnúť s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ministerkou spravodlivosti Cipi LIvniovou ako aj s ministrom obrany Mošem Jaalonom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-mun