Izraelská armáda vykonala intenzívne nálety na Hamas v Pásme Gazy, hnutie to opláca raketami

Izrael, palestína
Izraelská armáda vykonala svoj zatiaľ najbolestnejší nálet proti Hamasu od vojny v roku 2014. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 14. júla (WebNoviny.sk) – Izraelská armáda v sobotu vykonala svoju najväčšiu náletovú kampaň na Pásmo Gazy od vojny z roku 2014, zatiaľ čo militanti z palestínskeho hnutia Hamas vystrelili počas dňa desiatky rakiet na územie židovského štátu.

Sobotňajšie útoky predstavujú značné zhoršenie situácie po dlhšej dobe napätia v pohraničí. Pri izraelskom nálete v meste Gaza zomreli dvaja palestínski tínedžeri a desať ľudí utrpelo zranenia. Troch zranených Izraelčanov si zas vyžiadala raketa, ktorá dopadla na dom na juhu Izraela.

Izrael sa zameral na militantné ciele

Izraelská armáda vykonala svoj zatiaľ najbolestnejší nálet proti Hamasu od vojny v roku 2014 a zväčší silu svojich útokov tak veľmi, ako bude potrebné,“ vyjadril sa na margo situácie izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izrael tvrdí, že sa pri svojich náletoch zameral na militantné ciele a varoval civilistov v pásme Gazy, aby sa nepribližovali k istým miestam. Hovorca armády Jonathan Conricus uviedol, že pri poslednom výpade, ktorý bol v sobotu tretí, zasiahli lietadlá okolo 40 cieľov Hamasu vrátane tunelov, logistických centier a veliteľstva jeho bataliónu. Stupňovanie výpadov je podľa hovorcu výsledkom nepretržitých raketových útokov Hamasu, jeho podnecovania násilia na hranici a posielania zápalných šarkanov a balónov, ktoré zničili v Izraeli poľnohospodársku pôdu aj prírodné rezervácie.

Uzavreli populárnu pláž

Za nálety sa bojovníci z Pásma Gazy oplatili vystreľovaním rakiet a mínometnom paľbou. Izraelské ozbrojené sily tvrdia, že z oblasti zaznamenali 60 prípadov raketových a mínometných útokov smerom na izraelské územie.

Okolo desať z nich sa podarilo zneškodniť protiraketovému obrannému systému Železný dóm. V rámci preventívnych opatrení armáda uzavrela populárnu pláž na juhu Izraela a vydala obmedzenia pre zhromaždenia a veľké davy. Izraelská polícia informovala, že štyri strely spôsobili škody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu
Firmy a inštitúcie Hamás