Izraelskí vojaci zastrelili Palestínčanku, chcela útočiť

Útok v Izraeli
Foto: SITA/AP

Jeruzalem 9. novembra (WebNoviny.sk) – Izraelské bezpečnostné zložky dnes smrteľne postrelili Palestínčanku, ktorá sa zrejme chcela pokúsiť zaútočiť na nich nožom. Ako podľa agentúry Reuters informovalo izraelské ministerstvo obrany, žena sa priblížila ku kontrolnému stanovišťu izraelskej armády a polície. Na výzvy izraelských vojakov, aby sa zastavila, nereagovala – naopak, z batohu vytiahla nôž a chcela ním zaútočiť, preto vojaci spustili paľbu.

Incident sa odohral v Predjordánsku, v blízkosti osady Alfej Menaše. Podľa izraelského spravodajského servera Ynet mala žena pri sebe list na rozlúčku, v ktorom svojej rodine napísala, že pre svoj čin sa rozhodla po zrelej úvahe, pretože súčasná situácia je pre ňu už neznesiteľná. Uviedla tiež, že verí, že zo svojho naplánovaného útoku nevyviazne živá. Izraelské zložky spustili pátranie po komplicovi ženy, ktorý bol krátko pred útokom s ňou.

Smrť Palestínčanky potvrdilo aj palestínske ministerstvo zdravotníctva. Od 1. októbra, keď sa vystupňovalo napätie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, prišlo pri palestínskych pouličných útokoch o život 12 Izraelčanov. V reakcii na to izraelské bezpečnostné zložky zastrelili najmenej 73 Palestínčanov – medzi nimi je aj 44 páchateľov útokov na izraelských vojakov či civilistov spáchaných nožom, strelnou zbraňou alebo zámerným zrazením autom. Mnohí z palestínskych útočníkov sú v tínedžerskom veku.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude dnes o vývoji situácie v Izraeli a na palestínskych územiach a spôsoboch, ako zastaviť vlnu násilností, v Bielom dome rokovať s americkým prezidentom Barackom Obamom. Príčinou najnovšej eskalácie napätia sú obavy Palestínčanov, že Izrael sa pokúša zvýšiť svoju prítomnosť v oblasti Chrámovej hory, čo však židovský štát odmieta. Nepokoje sa z okolia Chrámovej hory rozšírili aj do ďalších oblastí východného Jeruzalema a do Predjordánska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu