Aktualizované: Izraelská armáda zranila po demonštráciách vyše tisíc Palestínčanov

Izrael, Palestína, Hamas
Palestínski protestanti počas protestu na hraniciach Pásma Gazy a Izraela. Hnutie Hamas vyzýva ľudí k protestom. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované: 6. apríla 20:53

CHÚZÁ 6. apríla (WebNoviny.sk) – Streľba zo strany izraelskej armády do davu palestínskych demonštrantov na hraniciach medzi Izraelom a Pásmom Gazy sa zvýšila už na sedem. Ďalších 1 070 Palestínčanov utrpelo pri izraelskej streľbe zranenia, informuje palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Až 293 Palestínčanov utrpelo strelné zranenia po ostrej streľbe, čo nasvedčuje tomu, že streľba ostrými nábojmi zo strany izraelskej armády je oveľa frekventovanejšia ako to býva pri zásahoch Izraela proti palestínskym demonštráciám zvykom. Spomedzi zranených je 25 ľudí vo vážnom stave, informuje palestínske ministerstvo.

Za priblíženie k hranici riskujú životy

Piatkový protest nadväzuje na demonštráciu, ktorá sa na hraniciach medzi Pásmom Gazy a Izraelom konala minulý piatok. Od tohto protestu tak zabili izraelskí vojaci v Pásme Gazy celkovo už 29 Palestínčanov, 23 z nich boli demonštranti.

Protesty organizuje palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré tvrdí, že budú trvať niekoľko týždňov. Podľa Izraela hnutie používa protesty ako „zástierku na útoky na hranicu“. Izraelská armáda varovala, že ktokoľvek sa priblíži k hranici, riskuje život.

Stovky Palestínčanov sa zišli k stanovým táborom pozdĺž hraníc Pásma Gazy s Izraelom, ktoré organizátori protestov rozmiestnili na rôznych miestach vzdialených od oplotenia niekoľko sto metrov. Aktivisti z tábora pri dedine Chúzá sa priblížili bližšie k plotu a zapálili pneumatiky v nádeji, že hustý čierny dym zastrie výhľad izraelským ostreľovačom rozmiestneným na druhej strane.

Tí reagovali streľbou, slzným plynom, oceľovými brokmi potiahnutými gumou aj vodnými delami a o niekoľko minút sa do tábora začali vracať mladí muži so strelnými zraneniami, píše agentúra AP.

Armáda použila na protestujúcich nadmernú silu

Izraelské zásahy proti protestujúcim si už minulý týždeň vyslúžili kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva je pravdepodobné, že izraelská armáda proti demonštrantom použila „nadmernú silu“.

Rešpektovaná izraelská mimovládna organizácia Be-celem (v preklade „Na obraz“ v zmysle „na obraz Boží“ – pozn. SITA) vyzvala izraelských vojakov, aby neuposlúchli rozkazy a nestrieľali na palestínskych demonštrantov okrem prípadov, ak sa ocitnú „v bezprostrednom ohrození života“. Posledné udalosti na hraniciach medzi Pásmom Gazy a Izraelom podľa tejto mimovládky ukazujú, že „taktika izraelskej armády je evidentne protizákonná“.

Izraelská armáda ostrú streľbu do davu demonštrantov obhajuje – ako už tradične – vyhlásením, že strieľa „cielene iba na najväčších podnecovateľov násilností“. Svedectvá z palestínskej strany to však nepotvrdzujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás