Izraelskú vládu zrejme zostaví Netanjahu, lídri opozície uznali porážku (aktualizované)

Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 9. apríla (WebNoviny.sk) – Hlavná izraelská opozičná sila, umiernená centristická strana Modrá a biela, uznala v stredu porážku v utorňajších parlamentných voľbách.

Spojenci Likudu uspeli

Hoci zaznamenala rovnaký výsledok ako radikálna strana Likud súčasného premiéra Benjamina Netanjahua, keď obe tieto strany získali zhodne 35 kresiel v 120-člennom izraelskom Knesete, Netanjahuov Likud má oveľa bližšie k sformovaniu koalície.

Nacionalistické a ultraortodoxné strany, ktoré sú tradičnými spojencami Likudu, totiž zaznamenali lepší výsledok ako prirodzení partneri Modrej a bielej, ako je napríklad umiernená ľavicová Strana práce.

Rešpektujú vôľu voličov

Líder Modrej a bielej, bývalý šéf izraelskej armády Benny Ganc, v stredu uviedol, že jeho strana síce voľby nevyhrala, ale podarilo sa jej „vytvoriť naozajstnú alternatívu k Netanjahuovi“.

Ja’ir Lapid, ktorý je momentálne „dvojkou“ tejto strany a s Gancom sú dohodnutí na tom, že pri jej kormidle sa budú pravidelne striedať, v stredu vyhlásil, že Modrá a biela bude Netanjahuovi „strpčovať život z opozície“. „Tentokrát sme nevyhrali. Rešpektujeme vôľu voličov,“ dodal Lapid.

Netanjahu je dojatý

Netanjahu, ktorý smeruje k piatemu premiérskemu mandátu, označil výsledky volieb za „ohromné víťazstvo“. Podľa vlastných slov je „dojatý“, že mu Izraelčania opäť zverili do rúk kormidlo štátu.

„Chcem jasne povedať, že to bude pravicová vláda, avšak plánujem byť premiérom všetkých občanov Izraela, pravicových aj ľavicových, Židov aj Nežidov,“ vyhlásil 69-ročný Netanjahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu