Jabloňové sady v Európe sú kontaminované pesticídmi

Jabloňový sad
Foto: ilustračné, Thinkstock

BERLÍN 20. júna (WEBNOVINY) – Vo vzorkách pôdy a vody odobratých v oblastiach pestovania jabĺk v Nemecku a ďalších jedenástich európskych krajinách vrátane Slovenska sa našli zvyšky pesticídov. Konštatuje sa to v zverejnenej správe organizácie Greenpeace s názvom Trpká príchuť európskej produkcie jabĺk, o ktorej informovala agentúra DPA.

Slovensko je medzi najhoršími

Desať vzoriek odobratých v Nemecku pochádza z regiónu Altes Land pri Hamburgu. Sedem z nich bolo kontaminovaných, pričom obsahovali aj dávno zakázanú chemikáliu DDT, fungicíd karbendazím toxický pre dážďovky a insekticíd imidacloprid, ktorý škodí včelám.

„Pri priemyselnej produkcii jabĺk sa stále používajú nebezpečné pesticídy, ktoré môžu poškodiť životné prostredie a spotrebiteľov,“ povedal expert Greenpeace pre poľnohospodárstvo Dirk Zimmermann.

V celoeurópskom meradle však Nemecko neskončilo na popredných miestach. Najviac pesticídov sa našlo vo vzorkách pôdy z Talianska (18 pesticídov v troch vzorkách), Belgicka (15 v troch vzorkách) a Francúzska (13 v šiestich vzorkách), ako aj vo vzorkách vody z Poľska (13 v troch vzorkách), Slovenska (12 v troch vzorkách) a Talianska (desať v dvoch vzorkách). Celkom sa v apríli vyhodnotilo 36 vzoriek vody a 49 pôdnych vzoriek.

Greenpeace pesticídy odmieta

Pestovatelia ovocia v regióne Altes Land tvrdia, že dodržiavajú zákon na ochranu rastlín. „Nevieme o žiadnom nesprávnom použití alebo zneužití pesticídov,“ citovala DPA Karstena Kloppa, šéfa ovocinárskeho výskumného ústavu v Jorku. Pestovatelia chránia „na najvyššej úrovni“ stromy a plody pred škodlivými hubami a hmyzu a ich produkty sú neustále kontrolované.

Podľa Greenpeace nepostačuje, že kontaminácia jabĺk v supermarkete je väčšinou pod zákonnými limitmi. „Nebezpečné pesticídy nepatria na pole,“ zdôraznila organizácia. Pripustila, že niektoré z nájdených toxínov už boli zakázané.

Vo svojej správe Greenpeace vyzýva na prírodné metódy boja proti škodcom. Jednou z nich je vysadenie ďalších plodín a rastlín v blízkosti sadov. Správa Greenpeace v nemčine a angličtine: http://tinyurl.com/qfxx33f

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Greenpeace