Jadrová dohoda podľa Obamu zníži napätie na Blízkom východe

Barack obama
Barack Obama chce upokojiť Izrael, Saudskú Arábiu a ďalších regionálnych spojencov USA, ktorých dohoda uzavretá s Iránom znepokojila. Foto: SITA/AP

Washington 15. júla (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vyjadril presvedčenie, že dosiahnutá jadrová dohoda medzi Iránom a veľmocami je najlepším prostriedkom na zmiernenie napätia na Blízkom východe.

Bez uzavretia dohody by podľa Obamu hrozilo vypuknutie regionálnych pretekov v nukleárnom zbrojení a eskalácia bojov a násilia „v najviac nestabilnej oblasti sveta“. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bez dohody by iránsky jadrový program nemal žiadne limity a Irán by sa priblížil k získaniu jadrovej bomby… Bez dohody riskujeme viac vojen na Blízkom východe,“ vyhlásil Obama na veľkej tlačovej konferencii v Bielom dome, venovanej problematike Iránu, ktorú v priamom prenose vysielali americké televízie.

Podľa agentúry Reuters sa Obama snažil presvedčiť o prospešnosti dohody americkú verejnosť i skeptických republikánov, ktorí majú voči výsledku jadrových rokovaní s Iránom ostré výhrady. Chce tiež upokojiť Izrael, Saudskú Arábiu a ďalších regionálnych spojencov USA, ktorých dohoda uzavretá s Iránom znepokojila.

Prezident varoval, že ak by jadrové rozhovory s Iránom zlyhali, mohol by sa začať rúcať celý systém medzinárodných sankcií voči Teheránu. Dohoda je podľa neho naopak šancou na nenásilné riešenie vážneho sporu, ktorý ohrozuje regionálnu aj medzinárodnú bezpečnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama