Jadrová elektráreň na Taiwane vyvolala potýčku v parlamente

Rádioaktívne ryby
Južná Kórea sa búri proti rybám z Japonska. Ochrancovia životného prostredia žiadajú, aby japonské morské produkty prešli testom rádioaktivity. Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime koncom júla priznal, že voda kontaminovaná rádioaktivitou pravdepodobne uniká do mora. Foto: SITA, AP

TCHAJ-PEJ 2. augusta (WEBNOVINY) – Rokovanie taiwanského parlamentu sa v piatok skončilo hromadnou šarvátkou, ktorú vyvolali spory okolo dostavby jadrovej elektrárne blízko hlavného mesta Tchaj-pej.

Niekoľko desiatok zástancov a odporcov projektu sa snažilo pretlačiť na pódium, pričom v sieni medzi sebou zápasili a oblievali sa vodou z pohárov a plastových fliaš.

Na záberoch, ktoré odvysielala naživo televízia, bolo vidieť okrem iného dvojicu zákonodarcov bijúcich sa na dlážke, kým ich od seba neodtiahli kolegovia. Iná skupina v reflexných vestách medzitým na pódiu skandovala protijadrové slogany.

Taiwanský parlament mal hlasovať o tom, či bude alebo nebude vypísané referendum o zastavení výstavby elektrárne Lung-men pri severnom pobreží ostrova. Tá je momentálne hotové na 90 percent a podľa budúceho prevádzkovateľa je zapojenie do siete naplánované na rok 2015.

Opozičná Demokratická pokroková strana je proti dokončeniu, čo zdôvodňuje obavami o bezpečnosť, zatiaľ čo vládna Čínska národná strana tvrdí, že dôsledkom takéhoto kroku by bol nedostatok elektriny a poškodenie ekonomiky.

Potýčky na pôde taiwanského parlamentu boli kedysi pomerne časté, v posledných rokoch sa však situácia upokojila. Poslanci sa vzájomne napadli naposledy v júni, keď rokovali o zmenách v daňovom systéme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom