Jadrové ponorky predstavujú riziko, varoval britský námorník

Ponorka
Britská ponorka Astute sa stala terčom streľby jedného Brita. Foto: SITA/AP

LONDÝN 18. mája (WEBNOVINY) – Vojenská a civilná polícia v Británii sa snažia vypátrať príslušníka námorných síl, ktorý je nezvestný po tom, ako varoval verejnosť pred údajnými bezpečnostnými nedostatkami tamojších ponoriek vybavených jadrovými zbraňami.

Námorník William McNeilly, ktorý sám slúžil na jednej z ponoriek, v nedeľu zverejnil prostredníctvom siete WikiLeaks 18-stranovú správu, kde menuje početné problémy so zabezpečením britskej jadrovej flotily voči nehodám a útokom nepriateľa. Zároveň tvrdí, že využívanie desaťročia starého programu jadrových zbraní Trident je „čakaním na pohromu“.

Námorné sily vyjadrenia McNeillyho odmietajú a podľa ich hovorkyne sú ponorky nasadzované „v tom najprísnejšom bezpečnostnom režime“. Námorník označujúci samého seba za zbrojného inžiniera však tvrdí, že britské jadrové zbrane sú „široko prístupné útoku“, keďže osoby, ktoré sa k nim môžu dostať, neprechádzajú riadnymi bezpečnostnými kontrolami.

Námorné sily vyhlásili, že namiesto bezpečnosti ponoriek majú starosti o bezpečnosť nezvestného McNeillyho, a uistili, že okrem neoprávneného zverejňovania dokumentov budú preverovať takisto ich obsah. Podľa pondelňajšej správy stanice BBC námorník naznačil, že sa čoskoro sám vydá do rúk orgánov.

Súčasťou programu Trident je pravidlo, že v britských vodách neustále hliadkuje minimálne jedna ponorka s jadrovou výzbrojou. Flotila má základňu vo Faslane pri škótskom Glasgowe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom