Jadroví inšpektori majú Teherán pod drobnohľadom

Irán
Demonštranti s plagátmi na podporu jadrových aktivít Iránu privítali v nedeľu v Teheráne tím inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), 29. január 2012. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 13. decembra (WEBNOVINY) – Inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) dúfajú, že im Irán počas tohotýždňových rokovaní v Teheráne ponúkne prístup do svojho sporného komplexu Párčín.

MAAE je presvedčená, že Teherán pokračuje v podozrivej činnosti vo vojenskom zariadení, ktoré chcú jadroví inšpektori už dlhšie navštíviť. Aktivity zatiaľ monitoruje len za pomoci satelitov.

„Pokiaľ by nám Irán umožnil prístup, privítali by sme túto šancu a sme pripravení tam ísť,“ povedal v stredu vo Viedni pred odletom do Teheránu Herman Nackaerts, námestník generálneho riaditeľa MAAE.

Vo štvrtok v Teheráne začína nové kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe. Sedemčlenný tím MAAE dorazil do hlavného mesta islamskej republiky vo štvrtok neskoro večer. Jeho súčasťou sú aj vedci, ktorí by aj v prípade krátkej návštevy zariadenia v Párčíne mohli poskytnúť odborný odhad situácie.

Doterajšie rokovania agentúry s Iránom ostali bez výsledku. Ich cieľom pritom nie sú konkrétne riešenia, ale stanovenie plánu, na základe ktorého by sa postupne riešili sporné otázky. Prípadná úspešná misia MAAE by vydláždila cestu rokovaniam medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami: Britániou, Čínou, USA, Ruskom, Nemeckom a Francúzskom.

Medzinárodné spoločenstvo Irán podozrieva, že jeho jadrový program je zameraný na vývoj nukleárnych zbraní, čo však Teherán popiera a tvrdí, že jeho aktivity majú čiste mierový charakter. Pre neochotu Teheránu spolupracovať už medzinárodné spoločenstvo zaviedlo voči Iránu šesť súborov sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom