Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaguar
Rozhodnutie o Poľsku by mala spoločnosť oznámiť v najbližších týždňoch. Foto: SITA/AP
23. septembra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Jaguar by mohol vytvoriť až štyri tisíc pracovných miest

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Nová automobilka, ktorá plánuje postaviť pri Nitre svoj závod, vytvorí priamo od dvoch do štyroch tisíc nových pracovných miest. Počíta sa však sekundárne aj so vznikom ďalších nových pracovných miest v subdodávkach.

Jaguar by mal vyrábať až 300 tisíc vozidiel

Malo by ísť o avizovanú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá už o umiestnení svojej investície v nitrianskom priemyselnom parku rokuje so slovenskou vládou. To, že by mala automobilka vytvoriť spomínaný počet nových pracovných miest a preinvestovať viac ako jednu miliardu eur, zverejnila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v investičnom zámere, ktorý už v mene závodu Automotive Nitra Project predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Podľa zverejnených údajov v investičnom zámere by mala nitrianska automobilka vyrábať ročne od 150 do 300 tisíc vozidiel. „V rámci tejto strategickej investície sa má vybudovať niekoľko výrobných liniek na vozidlá.

Výrobný závod Automotive Nitra bude zameraný na výrobu vozidiel na báze hliníka, vďaka čomu poskytne Slovensku príležitosť získať významné know-how umiestnením prevádzky využívajúcej procesy a technológie na intenzívne spracovanie hliníka,“ uviedla agentúra SARIO v zámere.

Závod by mal rožšíriť cestnú infraštruktúru

S výstavbou závodu sa má začať už v budúcom roku. Začiatok prevádzky je naplánovaný na roky 2018 až 2019. Závod novej automobilky sa má rozprestierať na ploche 200 až 300 hektárov.

Podľa SARIO sa investor rozhodol postaviť závod Automotive Nitra Project v nitrianskom priemyselnom parku pre výhodnú polohu a veľkosť plochy v blízkosti krajského mesta a v blízkosti prevádzok obdobného charakteru s blízkym napojením na rýchlostnú cestu R1 a na železničnú infraštruktúru.

„Realizáciou navrhovaného investičného zámeru dôjde k zmysluplnému využitiu územia predurčenému k priemyselnému využitiu nielen svojou dopravnou dostupnosťou, ale aj dostupnosťou inžinierskych sietí, ktoré majú pre výrobu daného charakteru dostatočnú kapacitu. Výstavbou závodu dôjde k rozšíreniu cestnej a železničnej dopravnej infraštruktúry a k zrušeniu nevyužívanej železničnej infraštruktúry,“ konštatovalo SARIO.

Odporúčané články

Výkupom pozemkov pri Nitre sa bude zaoberať výbor parlamentu Vykupovanie pozemkov pri Nitre bolo ‘šmejďácke’, tvrdí Sieť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...