Jaguar Land Rover prilákal do Nitry viacero pravoslávnych veriacich, postavia pre nich kostol

pravoslávny chrám
Duchovný vodca pravoslávnych kresťanov, ekumenický patriarcha Bartolomej I. (v strede) počas doxológie v Chráme sv. Rastislava na Tomášikovej ulici, ktorého základný kameň osobne v roku 1998 posvätil. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

NITRA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Pod Kalváriou vyrastie prvý pravoslávny chrám v Nitre. Postaví ho na Rázusovej ulici Pravoslávna cirkevná obec Nitra. Pozemok s rozlohou 3 000 metrov štvorcových cirkvi prenajalo mesto vlani, teraz požiadala o vydanie územného rozhodnutia.

Pravoslávna cirkev je v Nitre deväť rokov, počas ktorých vystriedala troje náhradné bohoslužobné priestory, z toho boli dve kancelárie a momentálne sa veriaci stretávajú v kaplnke na mestskom cintoríne.

Tá však už kapacitne nepostačuje, pretože pravoslávnych veriacich v Nitre pribúda aj v súvislosti s príchodom automobilky Jaguar Land Rover – sú to najmä ľudia z východného Slovenska, Ukrajinci, Srbi či Rusi.

Bude mať aj pozlátenú kupolu

Ako sa uvádza v oznámení o začatí územného konania, budova chrámu je navrhnutá podľa kánonov pravoslávia – má centrálny štvorcový pôdorys so vstupom orientovaným na západ a s apsidou orientovanou na východ.

Vstupnými dverami prekrytými strechou podopretou stĺpmi sa bude vchádzať do predsiene chrámu. Obradná miestnosť je navrhnutá v strede chrámu, po jej stranách sú ochodza a spoločenský priestor. V objekte budú aj dve sakristie, spovednica a sociálne priestory.

Vonkajšia architektúra je poňatá v klasickom pravoslávnom štýle s prvkami byzantského charakteru,“ píše sa v oznámení. Chrám bude mať dominantnú pozlátenú kupolu a štyri menšie vežičky.

Pozemky pod Kalváriou

Prenájom parcely pod Kalváriou schválili mestskí poslanci v apríli 2018. Pravoslávni najprv žiadali iné pozemky, tento navrhla radnica. Pravoslávna cirkevná obec Nitra si ho prenajme maximálne na dva roky od stavebného povolenia za 100 eur ročne.

Po výstavbe chrámu z vlastných zdrojov bude povinná odkúpiť zastavanú časť pozemku za kúpnu cenu stanovenú mestským zastupiteľstvom. Pravoslávny kňaz Lukáš Nováček na zastupiteľstve v apríli 2018 povedal, že náklady na výstavby by mali byť do 300-tisíc eur.

Nitriansky chrám bude mierne upravenou kópiou chrámu, ktorý stojí v Holíči. Pri poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa v Nitre prihlásilo k pravoslávnej viere 260 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v NitrePravoslávna cirkev