Jaguar Land Rover zamestnáva v Nitre vyše tisíc Slovákov a uvažuje o ďalších výrobných halách

Jaguar Land Rover
Kontrolórka kvality pozoruje na karosérii vozidla detaily laku počas prehliadky novootvorenej Tréningovej akadémie pri príležitosti stretnutia médií s predstaviteľmi spoločnosti Jaguar Land Rover. Nitra, 29. máj 2018. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Automobilka Jaguar Land Rover začne výrobu áut v Nitre v najbližších týždňoch. Uviedol to v pondelok prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovakia Alexander Wortberg počas návštevy Súkromnej strednej odbornej školy polytechnickej DSA v Nitre, ktorá spolupracuje s Jaguarom. V súčasnosti beží testovacia výroba.

Medzi zamestnancami sú aj ženy

„Výstavbu sme začali takmer presne pred dvoma rokmi a dnes sa pozeráme na závod, ktorý je takmer hotový. Momentálne veľmi intenzívne pracujeme na posledných prípravách na spustenie výroby. Autá pre zákazníkov začneme z fabriky vyvážať ku koncu roka,“ povedal Wortberg.

V súčasnosti Jaguar zamestnáva vyše 1 300 ľudí, z ktorých je 97 percent Slovákov a z nich tri štvrtiny pochádzajú z tohto regiónu. Ako doplnila Alexandra Sabolová z kancelárie pre komunikáciu automobilky, tridsať percent zamestnancov tvoria ženy.

Jaguar bude v Nitre produkovať 150 000 áut ročne. Ako prvý sa bude vyrábať model Land Rover Discovery. Výroba jedného auta trvá štyri dni.

Ďalší model auta

„Okrem modelu Land Rover Discovery budeme neskôr vyrábať ďalší model auta, ktorý zatiaľ ešte nemôžem konkretizovať. Spolu s výrobou druhého modelu budeme prijímať nových zamestnancov, s náborom začneme v najbližších mesiacoch,“ povedal Wortberg.

Noví zamestnanci by mali byť súčasťou firmy v druhej polovici budúceho roka. Podľa vyjadrení automobilky má v závode do roku 2020 pracovať približne 2 800 ľudí.

Ďalšie plány na rozšírenie závodu budú závisieť od globálneho automobilového prostredia. „Máme príležitosť investovať v Nitre ďalej. Zatiaľ sa o tom nerozhodlo, ale keď sa pozriete na lokalitu, tak každý, kto sa trochu vyzná v plánovaní závodov, vidí, že je tu dosť miesta na ďalšie haly. Rozhodnutie ešte nepadlo, ale keď tá chvíľa príde, Slovensko má veľmi dobré šance uspieť,“ zhodnotil Wortberg.

Študenti sa budú učiť aj v závode

Prvých 16 študentov v Nitre sa začalo pripravovať na budúcu prácu v automobilke Jaguar Land Rover. Od septembra študujú štvorročný maturitný odbor mechatronik na Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej DSA v Nitre, ktorá spolupracuje s Jaguarom. V rámci duálneho vzdelávania sa budú pripravovať na budúce zamestnanie nielen na pôde školy, ale aj priamo v závode.

„Verím, že väčšina týchto mladých mužov bude pracovať u nás,“ povedal prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovakia Alexander Wortberg, ktorý dnes navštívil školu a stretol sa so študentami.

Škola patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ktorý ju prenajal od septembra 2017 spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien (DSA). Zo 45 záujemcov o štúdium odboru mechatronik vybrali v dvoch prijímacích pohovoroch 16 najlepších. Prvé prijímačky boli štandardné a preverili znalosti uchádzačov zo slovenského jazyka a matematiky.

Vybrali len tých najlepších

„Druhý prijímací pohovor sa týkal technických a komunikačných zručností, participovali na ňom priamo zamestnanci spoločnosti Jaguar Land Rover a vybrali si tých najlepších,“ povedala zástupkyňa zriaďovateľa školy DSA Anna Sládeková.

V súčasnosti v škole finišuje príprava tréningového centra, ktoré chcú otvoriť v priebehu jesene. „Žiaci pripravovaní pre Jaguar Land Rover sa budú učiť na takých istých strojoch, aké budú potom používať v automobilke,“ podčiarkla Sládeková.

Jaguar už má rozbehnutú spoluprácu aj s Centrom duálneho vzdelávania v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, kde sa v súčasnosti pripravuje 12 mladých ľudí na pozíciu technik údržby. Dvojročný program sa začal v septembri 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre