Jaguar mieri na Slovensko, jeho príchod spečatili zmluvou

Jaguar Land Rover
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Na Slovensko mieri jedna z historicky najväčších investícií. Pri Nitre postaví svoj závod automobilka Jaguar Land Rover. Predstavitelia výrobcu luxusných vozidiel a slovenskej vlády v piatok oficiálne svojim podpisom pod investičnú zmluvu spečatili príchod britskej automobilky na Slovensko. Tá preinvestuje 1,1 mld. britských libier a vytvorí zo začiatku 2 800 nových pracovných miest.

Slovensko porazilo Poľsko a Mexiko

Ako informoval generálny riaditeľ automobilky Jaguar Land Rover Ralf Speth, v Nitre postaví firma prvú automobilku na európskej pevnine.

Slovensko v súboji o umiestnenie investície porazilo Poľsko a Mexiko. „Vláda nám pripravila veľmi dobré investičné prostredie. Máte veľmi dobré meno vo vysokej kvalite výroby. Tu v srdci Európy máme výbornú lokalitu. K nášmu výberu Slovenska prispel aj veľký dodávateľský reťazec,“ povedal po podpise investičnej zmluvy Speth. Závod by mal začať výrobu v roku 2018. V prvej fáze sa bude v nitrianskom závode automobilky Jaguar vyrábať 150 tisíc vozidiel ročne. Cieľom je vyrábať až 300 tisíc automobilov.

„Je to obrovský úspech pre Slovensko,“ povedal na piatkovej tlačovej besede premiér Robert Fico. Podľa neho vláda v piatok na mimoriadnom rokovaní schválila, že štát poskytne automobilke investičnú pomoc vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku v objeme 130 mil. eur. „Ide teda o 9 % z celkovej investície,“ dodal Fico s tým, že štátnu pomoc ešte musí ratifikovať EÚ.

Najväčšia investícia v Európe za posledných sedem rokov

Minister hospodárstva Vazil Hudák novinárom povedal, že príchodom automobilky Jaguar jej dodávatelia sekundárne vytvoria ďalšie pracovné miesta. „Podľa predbežných kalkulácií a vychádzajúc aj zo skúsenosti nám to vychádza, že celkovo by sa malo vytvoriť až 15 tisíc pracovných miest. Takže päťnásobok toho, čo vytvorí priamo Jaguar,“ dodal Hudák. Podľa neho by mohla britská automobilka po roku 2020 preinvestovať na Slovensku ďalších 500 mil. eur. Táto investícia by súvisela s plánom automobilky navýšiť spomínaný počet vyrábaných áut zo 150 na 300 tisíc vozidiel ročne.

Podľa predsedu vlády najväčším lákadlom pre automobilku investovať na Slovensku je kvalitná pracovná sila. Fico poukázal aj na kvalitné podnikateľské prostredie a na aktívny prístup slovenskej vlády. „Je to najväčšia investícia v Európe za posledných sedem rokov,“ konštatoval Fico.

Vlastníkom automobilky Jaguar je od roku 2008 indická skupina Tata Group. Predaj vozidiel britskej automobilky v roku 2014 posilnil o 9 %. Firma predala 462 678 vozidiel, z toho 81 570 Jaguarov a 381 108 Land Roverov. V prvom kvartáli svojho účtovného roka 2015/16 na európskom trhu predala takmer 30 tisíc automobilov, čo bolo zvýšenie o 28 %.

(1 EUR = 0,72350 GBP)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoVazil Hudák
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v NitreVláda SR