Jaguar oberie Nitru o veľké plochy archeologických lokalít

Jaguar Land Rover
Foto: Ilustračné, SITA/AP

NITRA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Pozemky v priemyselnom parku Sever v mestskej časti Nitry Dražovce pripravujú na príchod automobilky Jaguar Land Rover. Rozsiahle plochy sú už vybagrované a pokryté štrkom. Firma Strabag – Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. tu podľa slov svojej hovorkyne Edity Novotnej robí hydrogeologický prieskum na základe zmluvy so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Boli zničené archeologické lokality, tvrdí občan

Podľa občana, ktorý sa obrátil na agentúru SITA a želal si zostať v anonymite, je kameňmi pokrytá obrovská plocha s rozlohou zhruba 2000 x 500 metrov a ďalší úsek s plochou asi 700 x 700 metrov. Novotná reagovala, že „štrk bol navezený v rozsahu potrebnom pre účely dopravy v rámci staveniska“. Súčasne tu prebieha aj archeologický výskum. „Obávam sa, že tu boli zničené obrovské plochy archeologických lokalít. Výskum sa robí len na maličkej ploche v porovnaní s rozsahom celého staveniska,“ myslí si občan.

Na archeologický výskum si firma Strabag najala spoločnosť 376 A.D. s. r. o. z Prešova. Za akú sumu bude výskum robiť, Novotná neprezradila s tým, že ide o dôvernú informáciu. Na otázku, na základe čoho vybrali práve túto firmu, odpovedala, že si ju vybrali „postupom zodpovedajúcim interným predpisom“.

Riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied so sídlom v Nitre Matej Ruttkay vyslovil v novembri počudovanie nad tým, že ich ako štátnu inštitúciu nikto neoslovil. Archeologický ústav sa pritom kapacitne pripravoval na rozsiahly výskum na pozemkoch pre Jaguar už v čase, keď Slovensko bojovalo o investíciu. „S o to väčším počudovaním sme prijali informáciu, že výskum robí niekto iný. Mrzí nás, že nás aj napriek našej snahe nikto neoslovil, a to napriek tomu, že sme štátna inštitúcia, máme najväčší počet archeológov a sídlime navyše priamo v Nitre. Nikto sa nás ani len nespýtal, koľko je riadna cena za taký výskum,“ povedal Ruttkay. Štát, ktorý v konečnom dôsledku za výskum zaplatí, by podľa neho mal mať záujem na stanovení objektívnej ceny za výskum.

Nie je známe, kto bude realizovať výstavbu závodu

Výskum prebieha od konca septembra, v polovici novembra bol podľa vyjadrenia Petra Bistáka z Krajského pamiatkového úradu v Nitre hotový na 90 percent. Firma 376 A.D. urobila podľa jeho slov povrchový prieskum na celej ploche, ktorá je bezprostredne ohrozená výstavbou. „Na jednej ploche beží aj plošný archeologický výskum. Je to sídlisková lokalita, kde dominujú nálezy z doby rímskej, prípadne sťahovania národov,“ informoval vtedy Bisták. Podotkol, že krajský pamiatkový úrad predpísal výskum aj na ďalších plochách. „Areál by mal siahať až za cestu medzi Dražovcami a Čakajovcami, aj tam sme predpísali výskum, ale tam sa zatiaľ nedostali, pretože v tejto etape to ešte nie je potrebné,“ uviedol Bisták.

Investor má povolenie „na vykonávanie prieskumných a zabezpečovacích prác a archeologického výskumu, a to na základe súhlasu Okresného úradu Nitra, pozemkového a lesného odboru,“ informoval agentúru SITA prednosta Okresného úradu Nitra Marek Illéš. V rámci prípravy územia investor požiadal aj o vydanie stavebného povolenia na prekládku časti plynovodu, ktorá prechádza záujmovým územím a prekáža budúcej výstavbe. Podľa Novotnej prekládka plynovodu nie je predmetom zmluvy s firmou Strabag. Kto bude realizovať výstavbu závodu, zatiaľ nie je známe, dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre