Jakubisko prirovnáva film Kajínek k Bathory

Jakubisko
Foto: Igor Daniš

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Jeden z popredných slovenských režisérov Juraj Jakubisko prirovnáva režijný debut Petra Jákla Kajínek k jeho vlastnému veľkofilmu Bathory (2008). Kriminálny triler o jednom z najznámejších českých väzňov Jiřím Kajínkovi a historická dráma o krvavej grófke majú podľa neho spoločnú tému. „Ide o otázku viny a neviny, to tajomstvo je veľmi zaujímavé,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA režisér. „Ja som mal historický pohľad, bojoval som s legendou, na ktorú sme naučení, ale u Kajínka ide aj o určité fakty. To tajomstvo spočíva aj v tom, že sme prestali veriť súdom,“ vysvetlil Jakubisko.

Pri nakrúcaní filmov s podobnou tematikou hrozí podľa Jakubiska nebezpečenstvo, najmä keď sa režisér snaží o invenciu. „Potom to vždy skĺzne do toho, že niekoho urobia príliš svätým a možno až taký nie je. Kajínek vykrádal byty, bol to zlodej, ale v konečnom dôsledku nebol vrah. Myslím si však, že toto bolo urobené dobre,“ uzavrel režisér.

Akčný kriminálny film Kajínek rozpráva príbeh o jednom z najznámejších českých väzňov Jiřím Kajínkovi. Titulnú postavu stvárnil ruský herec Konstantin Lavronenko, držiteľ hereckej ceny z Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Petr Jákl sa o človeka odsúdeného na doživotie za dvojnásobnú nájomnú vraždu a jeden pokus o vraždu začal zaujímať v roku 2000, keď sa mu podarilo utiecť z väznice v Mírove. S väzňom sa režisér stretával päť rokov. Snímka však neznázorňuje len príbeh jedného z najslávnejších českých väzňov. Dôležitá línia sa točí okolo mladej právničky v podaní Tatiany Vilhelmovej, ktorá sa Kajínka rozhodla zastupovať. Vo filme si zahrala aj manželka Juraja Jakubiska Deana Horváthová – Jakubisková. Snímka podľa režiséra, spoluautora scenára a jedného z producentov Jákla nie je obhajobou Kajínka, ale obžalobou systému.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj JakubiskoKajínek