James Blake po prehre na US Open ukončil kariéru

Iva Karlovič - James Blake
Americký tenista James Blake počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom prehral s Chorvátom Ivom Karlovičom 7:6, 6:3, 4:6, 6:7, 6:7. Foto: SITA/AP
NEW YORK 29. augusta (WEBNOVINY) – Americký tenista James Blake ukončil profesionálnu singlovú kariéru po prehre v stredajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku s Chorvátom Ivom Karlovičom za 204 minút 7:6 (2), 6:3, 4:6, 6:7 (2), 6:7 (2).

Blížiaci sa odchod práve po podujatí v lokalite Flushing Meadows oznámil 33-ročný rodák z Yonkers v pondelok na tlačovej besede v New Yorku.

„Počas týchto ovácií od fanúšikov som si uvedomil, že všetko, čo som spravil, každý kúsok práce, stál za to,“ povedal niekdajší 4. muž svetového rebríčka ATP vo dvojhre Blake v rozhovore po zápase priamo na dvorci. „Som hrdý na to, že sa môžem obzrieť späť a rozpamätať sa na niektoré ozaj dobré zápasy a cenné víťazstvá,“ uviedol Blake.

Populárny elegán Blake je držiteľ 10 singlových titulov na hlavnej profesionálnej úrovni, polovicu z nich získal počas sezóny 2006, v ktorej bol aj vo finále šanghajského Tennis Masters Cupu, terajšieho šampionátu ATP World Tour Finals.

Posledný primát si pripísal už v roku 2007 v New Havene. Vo štvorhre sa radoval zo siedmich trofejí, tento rok to bolo v Delray Beach na Floride po boku krajana Jacka Socka.

Blake na grandslamovej úrovni bol vo štvrťfinále US Open 2005 a 2006 a Australian Open 2008. V roku 2007 sa podieľal na zisku Davisovho pohára. Na OH 2008 v Pekingu skončil na štvrtom mieste.

Obrazom: James Blake prehral v prvom kole s Ivom Karlovičom

Americký tenista James Blake po zápase 1. kola US Open, v ktorom prehral s Chorvátom Ivom Karlovičom 7:6, 6:3, 4:6, 6:7, 6:7. Foto: SITA/AP

Zľava: Americký tenista James Blake a Chorvát Ivo Karlovič po zápase 1. kola US Open. Foto: SITA/AP
Chorvátsky tenista Ivo Karlovič počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom zvíťazil nad Američanom Jamesom Blakeom za 204 minút 6:7 (2), 3:6, 6:4, 7:6 (2), 7:6 (2). Foto: SITA/AP

Argentínsky tenista Juan Martín Del Potro nasadený ako šiesty zvíťazil v stredajšom kvalitnom zápase 1. kola nad španielskym tridsiatnikom Guillermom Garcíom-Lópezom, 74. v renkingu, v ich druhom vzájomnom súboji nie bez ťažkostí za 253 minút 6:3, 6:7 (5), 6:4, 7:6 (7).

Del Potro - García López

Na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium, na ktorom sa v sezóne 2009 radoval z titulu, premenil Del Potro štvrtý mečbal.

Mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 52:49, zdolaný 42:48. Juhoameričan zvládol 26 z 29 zákrokov pri sieti. Obaja nastrieľali 13 es.

„Cítim sa dobre, pretože som zvládol veľký boj. Guillermo je mimoriadne ťažký protivník. Hrá veľmi solídne od základnej čiary. Musel som zahrať tri či štyri víťazné údery počas jednej výmeny, aby som získal fiftín,“ povedal po stretnutí Del Potro a dodal: „Každý vie, že US Open je môj obľúbený turnaj. Dnes som prešiel cez náročného súpera a teším sa na ďalší zápas.“

Obrazom: Juan Martín Del Potro postúpil do 2. kola

Španielsky tenista Guillermo García-López počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom prehral so šestkou "pavúka" Juanom Martínom Del Potrom za 253 minút 3:6, 7:6 (5), 4:6, (7) 6:7. Pre Argentínčana to bol jubilejný 20. víťazný v kariére na záverečnom grandslamovom turnaji roka. Foto: SITA/AP

Argentínsky tenista Juan Martín Del Potro počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom zvíťazil nad nad španielskym tridsiatnikom Guillermom Garcíom-Lópezom za 253 minút 6:3, 6:7 (5), 6:4, 7:6 (7). Foto: SITA/AP

Dvadsaťštyriročný 6. muž svetového rebríčka ATP Del Potro nadviazal na triumf 6:3, 6:4, ktorý proti niekdajšiemu 23. mužovi počítačového poradia dosiahol už v roku 2007 na koberci v parížskej hale. Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických si pripísal jubilejný 20. zápasový úspech. Vlani nestačil vo štvrťfinále na Srba Novaka Djokoviča, o zápas predtým ukončil kariéru domáceho Andyho Roddicka.

Zverenec Franca Davína Del Potro si v 2. kole v lokalite Flushing Meadows zmeria sily s 32-ročným austrálskym veteránom Lleytonom Hewittom, dobyvateľom US Open 2001. Skóre je vyrovnané 2:2 od tohtoročného londýnskeho Queen´s Clubu, ale Del Potro mal navrch v oboch doterajších dueloch na „harde“.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa US Open

Tretí hrací deň US Open
Americká tenistka Venus Williamsová počas zápasu prvého kola US Open, v ktorom po veľkej dráme prehrala s Číňankou Ťie Čeng 3:6, 6:2, (5) 6:7. Foto: SITA/AP

Program počas tretieho dňa narušil dážď, niektoré stretnutie museli presunúť na štvrtok. Foto: SITA/AP
Švédska tenistka Sofia Arvidssonová počas zápasu 2. kola US Open, v ktorom prehrala s Číňankou Na Li 2:6, 2:6. Foto: SITA/AP
Ruská tenistka Anastasia Pavľučenkovová počas zápasu 2. kola US Open, v ktorom porazila Austrálčanku Ashleigh Bartyovú 6:4, 6:0. Foto: SITA/AP

Do 2. kola US Open postúpil aj obhajca trofeje – britský tenista Andy Murray, ktorý zvíťazil vo svojom úvodnom zápase nad nenasadeným Francúzom Michaelom Llodrom za 98 minút 6:2, 6:4, 6:3 a úspešne vykročil za obhajobou titulu v lokalite Flushing Meadows.

Dvadsaťšesťročný zverenec Ivana Lendla sa dostal pre dážď na kurt na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium až o 21.55 h miestneho času. „Myslím si, že odohrať zápas 1. kola v tomto čase nie je práve ideálne,“ povedal Murray po stretnutí.

„Keďže predpoveď počasia bola známa, v sobotu sa nás opýtali, či chceme hrať v utorok alebo v stredu. Vraveli sme, že by sme radšej nastúpili v utorok. Na druhý deň nám oznámili, že budeme musieť ísť na dvorec v stredu. Pripravovali sme sa teda na to, že budeme hrať v stredu počas dňa, aby nám napokon povedali, že hráme večer. Takéto veci majú vplyv na prípravu na duel,“ uviedol Murray, ktorému by nevadilo odohrať zápas v skoršom čase na menšom dvorci: „Takéto počasie je nepríjemné pre všetkých – rozhodcov, hráčov, organizátorov. Jednoducho, chcete ísť na kurt a hrať. Je jedno, či je to na hlavnom kurte alebo na pätnástom.“

Obrazom: Andy Murray postúpil cez Michaela Llodru do 2. kola

A. Murray - M. Llodra 6:2, 6:4, 6:3
Britský tenista Andy Murray počas zápasu 1. kola US Open, v ktorom porazil Francúza Michaela Llodru 6:2, 6:4, 6:3. Foto: SITA/AP

Murray spravil počas duelu proti Llodrovi päť nevynútených chýb a pripísal si na konto 34 víťazných úderov. V 2. kole si zmeria sily s Argentínčanom Leonardom Mayerom, ktorému patrí vo svetovom rebríčku 81. miesto. „Mayer je veľmi talentovaný. Myslím si, že najlepšie hrá na harde. Budeto ťažký súper,“ uzavrel britský tenista.

Stredajšie výsledky – dvojhra mužov (1. kolo):

Somdev Devvarman (India) – Lukáš Lacko (SR) 4:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4

Andy Murray (V. Brit.-3) – Michael Llodra (Fr.) 6:2, 6:4, 6:3

Juan Martín Del Potro (Arg.-6) – Guillermo García-López (Šp.) 6:3, 6:7 (5), 6:4, 7:6 (7)

Stanislas Wawrinka (Švaj.-9) – Radek Štěpánek (ČR) 7:6 (2), 6:3, 6:2

Rajeev Ram (USA) – Fabio Fognini (Tal.-16) 6:1, 6:2, 6:2

Kevin Anderson (JAR-17) – Daniel Brands (Nem.) 7:5, 4:6, 6:2, 6:3

Andreas Seppi (Tal.-20) – Xavier Malisse (Belg.) 6:3, 3:6, 7:5, 7:5

Michail Južnyj (Rus.-21) – Nicolas Mahut (Fr.) 6:4, 6:4, 7:6 (4)

Alex Bogomolov ml. (Rus.) – Benoit Paire (Fr.-24) 7:5, 2:6, 6:4, 5:7, 7:6 (5)

Jevgenij Donskoj (Rus.) – Jürgen Melzer (Rak.-29) 7:5, 6:3, 7:6 (3)

Marcos Baghdatis (Cypr.) – Go Soeda (Jap.) 6:4, 6:3, 6:1