Ján Andrej Cully je premiérovo majstrom Slovenska v časovke, medzi juniormi dominovali Trenčania

Ján Andrej Cully
Slovenský cyklista Ján Andrej Cully. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Ján Andrej Cully sa stal premiérovo majstrom Slovenska v časovke kategórie elite. Dvadsaťtriročný pretekár Dukly Banská Bystrica najrýchlejšie zvládol 41 kilometrov dlhú trať v okolí obce Voderady na spoločnom šampionáte Slovenska a Česka v cestnej cyklistike.

Sedem Čechov v elitnej desiatke

Cully prišiel do cieľa s časom 54:24,16 min a na stupňoch víťazov ho doplnila dvojica tímových kolegov. Obhajca prvenstiev z ostatných troch ročníkov Marek Čanecký finišoval druhý s viac ako minútovým mankom, tretí bol Patrik Tybor.

Najrýchlejším mužom štvrtkovej časovky jednotlivcov bol podľa očakávania Čech Jan Bárta. 44-ročný špecialista na jazdu proti chronometru pred dvoma dňami získal bronz na Európskych hrách v Minsku v rovnakej disciplíne a dobrú formu potvrdil aj na Slovensku.

Druhého Josefa Černého pokoril o 32 sekúnd, tretí Petr Vakoč stratil viac ako minútu. Českí cyklisti obsadili v spoločnej výsledkovej listine sedem miest v elitnej desiatke.

Medzi juniormi dominancia TJ Slávia ŠG Trenčín

V kategórii do 23 rokov triumfoval na rovnakej vzdialenosti zástupca banskobystrickej Dukly Martin Vlčák, ktorý takmer o minútu zdolal ďalšieho jazdca Dukly Samuela Orosa. Tretí finišoval Andrej Komora z CK Cykloglajza Banská Bystrica.

Súboje medzi juniormi opanovali cyklisti TJ Slávia ŠG Trenčín, ktorí obsadili štyri najvyššie pozície. Na 20,5 km dlhej trati zvíťazil Filip Lohinský pred Pavlom Kramarčíkom a Simonom Nagyom.

Ženy a juniorky súperili na totožnej trati s dĺžkou 20,5 km. Medzi seniorkami dosiahla najrýchlejší čas (29:58,83 min) Tatiana Jaseková z Bikepro Sport. Iba o dvadsať sekúnd pomalšia bola najlepšia juniorka Nora Jenčušová zo Schwabik Cycling Cea.