Ján Figeľ má podozrivý titul, minister Čaplovič ho preverí

Figel
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Minister Dušan Čaplovič dá po návrate z dovolenky preveriť titul PhD., ktorý v roku 2007 získal podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH) na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

„Požiadame Akreditačnú komisiu, aby preskúmala medializované informácie. Nám sa podľa medializovaných informácií zdá celá táto záležitosť ako jeden veľký prešľap,“ povedal agentúre SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

Kontrola má podľa neho preveriť, či je možné, aby „absolvent jedného odboru študoval v druhom a predložil prácu z tretieho“ a tiež či je možné, že Figeľova práca nespĺňala stanovené náležitosti.

V prípade, že by Akreditačná komisia potvrdila pochybenia, podľa zákona by mohla odobrať univerzite právo udeľovať tituly a študovať v rámci tretieho PhD. stupňa.

Diplom Figeľovi udelili za odmenu

Jan richter
Foto: SITA/Marián Peiger

Sporný titul rozoberal aj poslanecký klub KDH

Otázkou nadobudnutia titulu PhD. predsedom KDH Jánom Figeľom na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave v roku 2007 sa zaoberal aj poslanecký klub KDH. Poslanci KDH sa pýtali na medializované informácie, podľa ktorých Figeľovi pri získaní titulu pomohla funkcia eurokomisára.

Nerozoberali sme otázku politickej dôvery predsedovi. To s tým vôbec nesúvisí,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

Figeľ podľa jeho slov splnil všetky požadované podmienky a je zodpovednosťou komisie, ako posúdila výsledky jeho práce. Poslanecký klub vysvetlenie akceptoval.

Na rozdiel od podozrení pri diplome straníckeho kolegu a ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) sa Čaplovič rozhodol konať v prípade Figeľa iniciatívne.

Kontrolu Richterovho diplomu nariadil až po tom, čo ho na to jednomyseľne vyzvali opoziční aj koaliční poslanci zo školského parlamentného výboru.

„Rozdiel je v tom, že u pána Richtera už v minulosti prebiehala kontrola, v tomto prípade ešte nebola žiadna kontrola,“ odôvodnil Kaliňák.

Rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry vidí za kauzou titulu PhD., ktorý na jeho škole údajne za podozrivých okolností získal predseda KDH Ján Figeľ, politické hry.

„Vyzývame aj ostatné vysoké školy k obozretnosti, aby sa nenechali použiť na politické mediálne hry,“ napísal vo svojom stanovisku Krčméry. Na VŠZaSP sv. Alžbety študovali okrem Figeľa napríklad aj politici zo Smeru-SD Mojmír Mamojka, Viera Tomanová či Jana Vaľová.

Denník SME priniesol informáciu, že predsedovi KDH Jánovi Figeľovi v roku 2007 pomohla pri získaní titulu PhD. funkcia eurokomisára.

Rektor vidí za všetkým politické hry

Podľa rektora sa aj o ich tituly v rokoch 2008 až 2010 zaujímali viaceré médiá. „Vedenie školy preto nariadilo kontrolu všetkých spisov za posledných sedem rokov, kontrolná skupina nezistila porušenie platných zákonov,“ vyhlásil Krčméry.

Krcmery
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„V minulosti (2010 – 2012) sme zaznamenali na rektoráte opakované návštevy osôb, ktoré chceli skupovať publikácie, monografie, respektíve dizertácie ako aj časti spisov našich študentov či zamestnancov,“ uviedol Krčméry.

Rektor tiež pripomenul, že na VŠZaSP sv. Alžbety obhajovalo titul v rokoch 2003 až 2008 na doktorandskom štúdiu v odbore sociálna práca 16 uchádzačov.

Dvaja z nich, Ján Figeľ a exministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová, boli absolventmi inžinierskeho štúdia, na VŠZaSP sv. Alžbety prestúpili z inej vysokej školy.

„PhD. štúdium začali podľa predchádzajúcich predpisov a podľa vtedy akreditovaných vedných, nie študijných odborov, ktoré nestanovovalo povinnosť absolvovania 2. stupňa z príslušného odboru. Podstatný bol obsah témy a návrh téz uchádzačov,“ povedal Krčméry.

„V roku 2009 – 2010 vykonala kontrolná skupina Ministerstva školstva SR kontrolu všetkých vyše 450 osobných spisov VŠ učiteľov, včítane externých doktorandov. Porušenie zákona o vysokých školách sa nezistilo,“ dodal Krčméry. Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák poprel, že by rezort na školu poslal kontrolu.

Autor namiesto spoluautora

Rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Figeľov oponent Vladimír Krčméry a tiež šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová priznali, že titul dostal aj napriek nedostatkom dizertačnej práce a prihliadali na Figeľovo medzinárodné postavenie.

Európska únia
Foto: SITA/AP

SME tiež pripomenulo, že šéf KDH obhajoval titul v odbore sociálna práca, ktorému sa profesijne nevenoval. Túto tému nerozoberal ani vo svojej práci.

SME upozornilo, že titul získal za knihu o integrácii Slovenska do Európskej únie.

„Centrom európskej myšlienky je sociálny rozmer,“ obhajoval sa Figeľ. Podľa SME má vysoká škola v spise o Figeľovom doktorandskom štúdiu dve práce označené ako dizertačné.

V jednej vraj politik prepísal 80 percent publikácie Slovensko na ceste do Európskej únie, ktorú napísal s diplomatom Miroslavom Adamišom.

V druhej práci podľa SME len prefotil druhé vydanie tejto knihy, pričom v práci nespomenul, že v knihe je len spoluautorom. Figeľovo počínanie odsúdil aj poslanec za KDH Radoslav Procházka. „Zdá sa mi to trápne a myslím si, že to predsedu zbavuje posledných zvyškov autority, ktorú mal,“ uviedol Procházka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičJán FigeľJana VaľováMichal KaliňákMojmír MamojkaPavol AbrhanRadoslav ProcházkaViera TomanováVladimír Krčméry