Ján Figeľ mal o obrovských odmenách vedieť, kritizuje TIS

Figel
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Marián Peiger
Gabriel Šípoš
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ mal ako minister dopravy vedieť o zmluve, podľa ktorej bývalému generálnemu riaditeľovi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavlovi Kravecovi prináleží odstupné takmer 170-tisíc eur.

Tvrdí to riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

„Respektíve, mali mať nastavené pravidlá, ako sa platy, odmeny či odstupné stanovujú a od čoho závisia. Nehovoriac o tom, že takéto parametre zmlúv štátnych manažérov by mali byť zverejnené na webe automaticky,“ uviedol Šípoš.

Figeľ sa v nedeľu hájil tým, že výšku odmien pre manažérov si určovali samotné železničné firmy a ministerstvo do nich nevstupovalo, hoci je akcionárom týchto podnikov.

Podľa jeho slov si v spoločnostiach ponechali nadštandardné pravidlá z obdobia prvej Ficovej vlády.

Šípošovi sa zdá privysoká aj samotná výška odmeny.

Ak rátame mesačný plat aj 10-tisíc eur, čo je na štátnu firmu slušné, tak to odstupné vychádza na 17-18 mesačných platov, čo je vysoký nadštandard. Polročné odstupné by malo úplne stačiť na to, aby sme manažérov dostatočne motivovali,“ vyhlásil Šípoš s dodatkom, že štátne firmy v Európe mávajú na odstupné zvyčajne šesť až 12-ročné limity.

Neznalosťou podrobností zmluvy sa Figeľ obhajoval aj v prípade odmeny pre bývalú generálnu riaditeľku Slovenskej pošty Marcelu Hrdú.

Obhajoval sa tým, že ako minister žiadnu sumu nepodpisoval, len základné princípy, od ktorý sa odmena odvodzovala. Hrdá má dostať až 178-tisíc eur, z čoho odstupné predstavuje sedemtisíc eur a zvyšok predstavuje podiel na hospodárskom výsledku a čiastka za konkurenčnú doložku.

Figeľ odmenu ospravedlňuje zlepšeným hospodárskym výsledkom, pripustil však, že bolo chybou, ak v zmluve nebol strop pre odmenu. Nazdáva sa, že do budúcnosti by bolo optimálne zaviesť stropy odmeňovania, aby zmluvy motivovali a zároveň odmeny neboli neprimerane vysoké.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel ŠípošJán FigeľMarcela Hrdá
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieŽSR Železnice Slovenskej republiky