Ján Počiatek v doprave neurobil nič podstatné, tvrdí Figeľ

Jan figel
Poslanec NR SR za KDH Ján Figeľ počas rokovania 14. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 12. február 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Minister dopravy Ján Počiatek za necelý rok v tomto rezorte podľa predsedu KDH Jána Figeľa neurobil nič podstatné. Počiatkov predchodca tvrdí, že prezentované výsledky ministerstva dopravy skôr hovoria kriticky o stave vecí a „o maľovaní analýz a plánov do budúcnosti„.

Za rok činností sú dôležité už výsledky, nielen zámery a už vôbec nie predchádzajúce sľuby. Ak by boli výsledky, tak sa nimi určite Robert Fico a Ján Počiatek pochvália,“ povedal v stredu na brífingu Figeľ.

Exminister dopravy kritizoval Počiatka za zrušenie projektov na modernizáciu ciest I. triedy v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom samosprávnom kraji. Podľa Figeľa to bol najväčší projekt v dejinách Slovenska na obnovu a modernizáciu 570 kilometrov „jednotiek“ po celej krajine.

Líder kresťanských demokratov pripomenul, že stále nie je rozhodnuté o viacerých dôležitých diaľničných tendroch, napríklad na výstavbu úsekov D1 pri Žiline s tunelom Višňové a pri Ružomberku, ako aj D3 na Kysuciach. Upozornil, že zákazku na výstavbu D1 Hubová – Ivachnová má napokon získať štvrtý uchádzač v poradí (ide o združenie s Váhostavom – SK, a.s. a OHL ŽS, a.s.).

Ak Slovensko nezaberie, trať pôjde na Budapešť

Počiatek
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zrušil už po vyhodnotení výsledkov súťaž na výstavbu bratislavskej Filiálky,“ vyčíta Počiatkovi Figeľ.

Plánovaná podzemná stanica podľa neho mala byť súčasťou medzinárodného koridoru Paríž – Stuttgat – Viedeň – Bratislava. „Ak Slovensko v tomto nezaberie, trať pôjde, ale mimo nás, skôr na Budapešť než na Bratislavu,“ dodal Figeľ.

Uzavretiu tendrov a začatiu výstavby úsekov D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala a Hubová – Ivachnová bráni podávanie námietok uchádzačov a zdĺhavé rozhodovanie o nich na Úrade pre verejné obstarávanie.

Zastavenie projektu Filiálka vlani na jeseň Počiatek zdôvodnil tým, že štúdia realizovateľnosti Integrovaného dopravného systému Bratislava, ktorú vypracovali nezávislí experti na požiadanie Európskej komisie a technických expertov Európskej únie, neodporučila projekt v navrhnutej podobe z ekonomických a technických dôvodov. A z tých istých príčin sa nebude realizovať ani druhá časť projektu, v rámci ktorej mala byť postavená trať od Filiálky do Petržalky cez hlboký tunel pod Dunajom.

Dobrou správou je vytriezvenie z projektov PPP

Zrýchlená novela verejného obstarávania podľa predsedu KDH bude slúžiť tomu, aby sa v tendroch dalo vyberať tak, ako to vyhovuje vyberajúcim. „Na takúto politiku doplácajú nielen vodiči, doprava, ekonomika, stavbári, ale aj obyvatelia. A už či nezamestnanosť, pokles ekonomiky a nárast štátneho dlhu sú výsledkom aj takejto nekompetentnej alebo nezodpovednej politiky, resp. nečinnosti v jednom z najväčších hospodárskych rezortov,“ dodal Figeľ.

Za dobrú správu šéf KDH označil to, že nielen Počiatek, ale aj Fico už vytriezveli z PPP projektov. „Za celý rok ich nepresadzujú, pretože nie sú na to ani kapacity a zrejme ani dôvera, aby takéto projekty na Slovensku sa znovu rozbiehali,“ myslí si Figeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJán PočiatekRobert Fico