Ján pôjde na šesť rokov do väzenia, pod vplyvom alkoholu dlhodobo týral syna a družku Beátu

Súdy
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Trest šesť rokov odňatia slobody nepodmienečne za týranie družky a syna vymeral dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 56-ročného Jána Č. zo Zvolenskej Slatiny. Súd mu zároveň nariadil absolvovať protialkoholické liečenie, pretože týranie voči blízkym sa uskutočňovalo predovšetkým keď bol Ján Č. opitý.

Prvostupňový senát pôvodne uložil Jánovi Č. trest deväť rokov a osem mesiacov, ale odvolací senát mu ho zmiernil. V minulosti trestaný muž si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. O pätnásť rokov mladšiu družku Beátu týral Ján Č. podľa súdu dlhodobo najmenej od roku 2010, keď sa vrátil z výkonu trestu. Syna Jána od roku 2012, keď sa ten vrátil domov z detského domova.

Pribuzní ako korunní svedkovia

Podľa oboch príbuzných ako korunných svedkov Ján Č. senior družke vulgárne nadával, bil ju, ťahal za vlasy a vyhrážal sa zabitím. Vyvrcholilo to vo februári minulého roku v rodinnom dome vo Zvolenskej Slatine. Ján Č. sa s družkou pohádal a potom od nej s nožom v ruke žiadal peniaze, ináč že ju zabije.

Družka privolala políciu a Ján Č. sa ocitol vo väzbe. Syna Jána, ktorý mal aj ďalšie meno René, týral okrem vulgárností aj tým, že ho vyháňal z domu, nadával mu do darmožráčov, čím sa vystresovaný chlapec nemohol sústrediť na štúdium a iné činnosti.

Podľa znalcov psychiatrov a psychológov, ktorí vyšetrili tak obžalovaného ako aj poškodených, chlapec bol v rodine osobou s najvyšším intelektom. V čase neprítomnosti otca sa staral o mladších súrodencov, pretože matka ich zanedbávala. Znalci konštatovali, že jeho otec bol závislý na alkohole, ale mohol rozoznať nebezpečnosť konania a ovládať ho.

Týranie družky a syna poprel

Na Okresnom súde vo Zvolene Ján Č. poprel týranie družky a syna. Tvrdil, že družka sa ho chcela zbaviť, lebo mala mladšieho milenca a na svedectvo proti otcovi nahovorila aj syna Jána Reného. Prvostupňový senát uznal Jána Č. za vinného zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Za to mu uložil nepodmienečný trest deväť rokov a osem mesiacov v ústave so stredným stupňom stráženia a nariadil mu absolvovať protialkoholické liečenie.

Proti rozsudku sa odvolal obžalovaný a požadoval prípad vrátiť na doplnenie dokazovania, alternatívne oslobodiť spod obžaloby. Krajský súd mu vyhovel čiastočne, keď skrátil nepodmienečný trest z deväť rokov a osem mesiacov na šesť rokov.

Predseda senátu poukázal na nevhodné správanie sa Jána Č. voči družke aj v minulosti. Za to bol aj odsúdený, ale nepoučil sa. Napríklad v roku 2015 ho odsúdili na podmienku za nebezpečné vyhrážanie družke. Súdy konštatovali, že družka mala snahu s ním žiť i napriek príkoriam a preto trestné oznámenie podala až po incidente vo februári 2018.

Rozhodnutie Krajského súdu je právoplatné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom