Ján Slota oficiálne skončil v čele SNS, právo veta nemá

Slota
Predseda SNS sa vo volebnom videoklipe prihovára voličom ako šofér autobusu. Foto: www.sns.sk
Ján Slota
Rafael Rafaj (vľavo), popredseda SNS, Ján Slota (v strede), bývalý predseda SNS, Anton Danko (vpravo), novozvolený predseda SNS. Snem Slovenskej národnej strany (SNS). Žilina, 6. október 2012. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Novým predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) sa v sobotu na sneme v Žiline stal doterajší podpredseda národniarov Andrej Danko.

Zvolilo ho 153 zo 156 prítomných delegátov, traja sa zdržali hlasovania.

Prvým podpredsedom Slovenskej národnej strany sa stal Rafael Rafaj, ďalšími trenčiansky krajský predseda Roman Stopka a žilinský krajský predseda Milan Frič.

Ján Slota je už len aktívnym čestným predsedom strany s poradným hlasom bez práva veta.

Slota vysvetľuje, že ide len o praktickú generačnú výmenu.

„Ja z politiky neodchádzam. Budem nápomocný predsedovi Dankovi a v strane budem veľmi aktívne pôsobiť. Čiže, na tom sa absolútne nič nemení. Len mladí majú asi viac energie ako my starší. To je bez debaty. Preto došlo aj k tej výmene, bolo to z praktických dôvodov,“ povedal Slota po dnešnom sneme SNS v Žiline.

Delegáti snemu dnes museli rozhodovať o predsedovi, lebo dlhoročný líder národniarov Ján Slota avizoval odchod z predsedníckeho postu po neúspešných marcových parlamentných voľbách, v ktorých sa SNS nedostala do parlamentu.

Na Fica s Orbánom sa nemôžu pozerať

Robet fico
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predsedníctvom omladená Slovenská národná strana bude podľa Danka hľadať nové komunikačné prvky a oslovovať mladých ľudí z praxe, ktorí sa už nevedia pozerať na vládu jednej strany.

Na to, ako sa Fico tľapká s Orbánom. Takisto sa nemienime pozerať na zadlžovanie a ožobračovanie Slovákov,“ povedal. Ficovi vyčíta, že zdaňuje tých, ktorí žijú z ruky do úst a pýta sa, prečo nehľadá peniaze u obchodných reťazcov či mobilných operátorov.

Slota dnes v Žiline vyhlásil, že Slovenská národná strana je pevná ako skala a je jedinou alternatívou v predčasných parlamentných voľbách, ktoré podľa nehu určite budú.

„A možno je aj dobré, že SNS nie je v parlamente, lebo sa tam stretli negramotní blbci a zradcovia. Jeden europoslanec sa vyjadril, že keď takýmto spôsobom bude politická elita pokračovať, tak do dvoch rokov je po slovenskej štátnosti. A preto sme prijali uznesenia, aby došlo ku generačnej výmene. Aby nastúpili mladí, inteligentní ľudia, aby niesli štafetu a posunuli SNS ešte rýchlejšie dopredu,“ povedal.

Obrazom: Politická kariéra Jána Slotu

História Jána Slotu v SNS

Slota bol prvýkrát predsedom SNS v rokoch 1994 až 1999. Vtedy ho na sneme v súboji o predsednícke kreslo porazila Anna Belousovová.

Následne založil Pravú SNS, ktorej predsedom bol do roku 2003. Vtedy došlo opäť k zjednoteniou SNS na čele so Slotom.

Pohľad analytika

Podľa analytika Jána Baránka Slota mal odísť z vedenia SNS už po parlamentných voľbách v roku 2010, keď sa ledva strana dostala do parlamentu.

„Keby vtedy nastala zmena na poste predsedu a zmenila by sa agenda, bola šanca na revitalizáciu,“ povedal Baránek pre agentúru SITA. Podľa neho Slota, jeho arogancia a vulgarizmy určite nebudú chýbať.

„Tento štýl politiky nebude chýbať, ak tak podobným jemu,“ dodal. SNS podľa Baránka doplatila na svojho predsedu a agendu, keď dlhodobo nevedela mať inú ako protimaďarskú, čo sa jej vypomstilo. „Maďarskú kartu prebili jej škandály z bývalej Ficovej vlády. Maďarská karta nestačila na to, aby eliminovala škandály,“ upozornil. SNS podľa Baránka nedokázala nacionalizmus vymeniť za vlastenectvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAnna BelousovováJán SlotaRafael Rafaj
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana