Volko vyhral stovku v Európskom pohári klubov, na 200 m bol len šesť stotín za rekordom

Ján Volko
Ján Volko (vľavo). Foto: SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 27. mája o 20:27

LEIRIA 27. mája (WebNoviny.sk) – Halový vicemajster Európy v behu na 60 m z Belehradu 2017 Ján Volko zopakoval v sobotu víťazné double v B-kategórii Európskeho pohára klubov v portugalskej Leirii z minulého roka. Najprv vyhral predpoludním beh na 100 m časom 10,37 sekundy (vietor +0,3 m/s), popoludní pridal v bezvetrí triumf na 200 m výkonom 20,74 sekundy.

Volka pobolieva ľavá päta

Dvadsaťročný Bratislavčan hosťujúci za majstrovský AC Stavbár Nitra bol na stovke o 5 stotín rýchlejší ako pred rokom. Volko dosiahol v Leirii svoj piaty najlepší regulárny výkon v kariére, druhého v cieli Taliana Federica Cattanea zdolal jednoznačne o 23 stotín. Slovenský rekord, ktorý drží spolu s Adamom Závackým, má hodnotu 10,21 sekundy.

Ani na 200 m nemal najrýchlejší Slovák vážnejšieho súpera. Zvíťazil s náskokom 40 stotín, pričom zabehol na tejto trati svoj štvrtý najlepší čas v kariére. Rýchlejší bol len v tomto roku v Prahe (20,66), vlani v Leirii (20,69) a Ostrave na Zlatej tretre (20,70).

„Pred dvojstovkou sa Janko cítil už ospalý, bolo pred dažďom, ťažký vzduch. Napriek tomu zvíťazil s prehľadom, čas 20,73 zodpovedá jeho výkonu predpoludním na stovke,“ uviedla Volkova trénerka Naďa Bendová. „Pre družstvo získal plný počet bodov a o to v tomto štarte išlo. Žiaľ, trochu ho pobolieva ľavá päta, uvidíme, čo ďalej.“

Danáč získal skalp Lennona-Forda

Okrem Volka prispeli prvenstvami k celkovej druhej priečke AC Stavár Nitra (78 bodov) za talianskym klubom Atletica Riccardi aj výškar Lukáš Beer a trojskokan Ján Šuba. Zverenec Martina Bercela prekonal 210 cm a zdolal známeho Taliana Nicolu Ciottiho. Šuba zasa v trojskokanskom sektore ako jediný dosiahol výkon aspoň 15 metrov – skočil presne 15,00 m.

Druhú priečku si vybojoval na 400 m Denis Danáč časom 47,55 sekundy, za minuloročným osobákom práve z Leirie zaostal o dve desatiny.

Získal však skalp Íra Luka Lennona-Forda (v Leirii 47,62, osobný rekord 45,23) ktorý bol ešte ako Brit strieborný na halových MS 2012 a 2014 v štafete na 4 x 400 m. Od marca však je už írsky občan a trénuje ho legendárny Linford Christie, olympijský víťaz z Barcelony 1992 a majster sveta zo Stuttgartu 1993 na 100 m.

Ďalšie druhé miesta pridali míliar Matúš Talán v taktickom behu na 1500 m (bol aj 3. na 800 m), žrdkár Ján Zmoray (510 aj 520 cm prekonal na tretí pokus) a diskár Matej Gašaj (50,84 m).

oštep: 1. Oksanen (Fín.) 65,09,… 5. Branislav Puvák 42,55

4 x 100 m: 1. Atletica Riccardi (Tal.) 41,28, 2. AC Stavbár Nitra (Šuba, Benda, Danáč, Volko) 42,38

4 x 400 m: 1. Atletica Riccardi (Tal.) 3:13,06,… AC Stavbár Nitra diskvalifikovaný

Konečné poradie: 1. Atletica Riccardi (Tal.) 97 b., 2. AC Stavbár Nitra 78, 3. Clonliffe harriers (Ír.) 75, 4. Haag Atletiek (Hol.) 70, 5. Pyrintö Tampere (Fín.) 61, 6. CA Dudelange (Lux.) 35.